“Teknoloji, sanatta fırsat eşitliği yarattı” – Karaköy Mono

Bu yılın en önemli dijital dönüşüm etkinliği itelli.Day’de sahne alan Mert Fırat, Murat Murathanoğlu, Uğur Candan ve Tansu Yeğen gibi 40’ı aşkın değerli konuşmacı, hayatın her alanına yayılan dijital dönüşümün farklı yönlerini ele aldı.

SAP’nin Türkiye’deki en büyük Platin İş Ortağı itelligence Türkiye, geçtiğimiz hafta İstanbul’da itelli.Day isimli özel bir etkinlik düzenledi. İş dünyasından 600’ü aşkın profesyonelin katıldığı yılın en kapsamlı teknoloji etkinliğinde, yalnız Türkiye’nin değil tüm dünyanın gündeminde olan dijital dönüşüm ele alındı. Tüm gün süren ve 40’ı aşkın konuşmacının sahne aldığı etkinlikte; sanattan ticarete, spordan insan kaynaklarına, satıştan finansa, robotlardan kurumlara, dönüşümün hayatın dört bir yanına nasıl yansıdığı konuşuldu.

“Tiyatroların elektrik tüketiminin teknoloji sayesinde üçte bir oranında azalttık”

Moderatörlüğü Burcu Esmersoy’un yaptığı zirvede tiyatro oyuncusu Mert Fırat, “Elektrik tüketimi, salon ısısı, yangın çıkışları için erken uyarı sistemleri gibi teknolojilerin peşindeyiz. Kadıköy’deki 55 tiyatronun 7 milyon TL olan elektrik tüketimini, teknolojiyi kullanarak üçte bir oranında azalttık” dedi. Tiyatro izleyicilerinin seyir alışkanlıklarını analiz ettiklerini anlatan Fırat, “Elde ettiğimiz sonuçlara göre, oyunların senaryosundan oyuncu eğitimlerine her şeyi dönüştürüyoruz. Teknolojiyle birlikte sanatta fırsat eşitliğini yakaladık” diye konuştu. “Bugünkü teknoloji o zaman olsaydı, Hidayet Türkoğlu NBA’de şampiyonluğu tadabilirdi”

Teknoloji spora da damgasını vurdu diyerek konuşmasına başlayan TV Sunucusu ve Spor Yazarı Murat Murathanoğlu, bugün maçlarda uygulanan 24 saniye kuralının çok sayıda maçın izlenerek kaç atış yapıldığı üzerinden hesaplandığını anlattı. “Bugünün gençlerini, zamanın hızını ama en çok da geliştirilen teknolojik ürünleri düşündüğümde, bunun yakın zamanda 14 saniyeye inmesini bekliyorum” dedi. Bir basketbol maçında saniyede 25 fotoğraf çekilerek toplam 4 milyon verinin ortaya çıkarıldığını söyleyen Murathanoğlu, yapay zeka kullanılarak asistan koç yetiştirilmek üzere çalışmalar yapıldığına değindi. Murathanoğlu, “Bugünün teknolojik şartları geçmişte de olsaydı, Mehmet Okur gibi, Hidayet Türkoğlu da NBA’de şampiyonluğu tadabilirdi” dedi.

“Türkiye’de geliştirdiğimiz örnek uygulamaları, yurt dışına ihraç ediyoruz”

itelligence Türkiye CEO’su Dr. Bahri Danış, ise şunları aktardı: “Etrafımızdaki her şey saatte 120 km’ye varan bir hızla sürekli dönüyor ve hepimiz bu çılgınlığın tam ortasında yer alıyoruz. Dijital dönüşüm dediğimiz kavram, tam olarak böyle bir şey. Ancak dijitalleşme ve dijital dönüşüm kimi zaman birbiriyle karıştırılıyor. Dijital dönüşüm, yeni dijital teknolojileri kullanarak iş modellerinin geri dönüşü olmayacak şekilde değiştirildiği bir yol haritasıdır.

Türkiye’nin en büyük şirketlerinin CEO’ları söz aldı.

itelli.Day; dijital dönüşüm, inovasyon ve müşteri deneyimi başlıklı 3 paralel oturumla devam etti. “Liderler Konuşuyor” başlıklı oturumların ilkinde, Koçtaş CEO’su Alp Önder Özpamukçu, CarrefourSA CEO’su Kutay Kartallıoğlu ve Teknosa CEO’su Bülent Gürcan, dijital ticarete liderlik eden projelerini anlattı. Penti Giyim CEO’su Mert Karaibrahimoğlu, Silverline CEO’su Mustafa Laçin, Faydasıçok Holding Yönetim Kurulu Başkanı Naci Faydasıçok ve Norm Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nedim Uysal ise dijital dönüşüm kapsamında hayata geçirdikleri başarı hikayesi niteliğindeki projelerini paylaştı. itelli.Day’in inovasyona yön veren liderler oturumda ise Daimler AG SAP Grup Müdürü Halit Musluoğlu, Borusan Holding Grup İK Başkanı Nursel Ölmez Ateş ve BSH Bölgesel BT Yönetici Ortağı Doğan Akbulut, geleceğe ve teknolojiye yön veren çalışmalarını paylaştı.