Jake Bugg: İlk İstanbul Sahnesi – Karaköy Mono

“Kaybettiklerim haline geldim

Ve umduğum her şey

Ama devam etmeliyim”

Slide-Jake Bugg

Kendi adını taşıyan ilk albümü Jake Bugg’ı 18 yaşında yayınlayan ve o günden beri bir çok başarılı çalışmaya, performansa imza atan genç müzisyen 11-12 Mayıs tarihleri arasında Garanti Jazz Yeşili kapsamında Babylon Bomonti’de sahne aldı. Türkiye’de gerçekleşen ilk performansında müzisyen, eski şarkılarının yanı sıra, yayınlanacak olan albümünden parçalarını da dinleyicisiyle buluşturdu.

Henüz 17 yaşındayken, Glastonbury Festival’in BBC sahnesinde yer alması, country/akustik müziğinin yeni nesil temsilcilerinden olacağını kanıtlar nitelikteydi. Festivalin ardından uluslararası bir çok platformda sesini duyuran müzisyen, Shangri La, On My One ve Hearts That Strain albümleri ile de övgü toplamaya devam etti.

Babylon Bomonti’de iki gün üst üste, solo ve akustik olarak sahne alan müzisyenin performansını biz de ikinci günü tecrübe etme fırsatı yakaladık. Bir önceki günün yorgunluğu kısmen hissedilse de, Bugg’ın enerjisi, bütün salonu doldurmaya yetiyordu. İngiliz müzisyen, kendine has sesi, şarkı aralarında kendinden geçerek attığı küçük gitar soloları ve samimi espirileri ile bütün salona hakimdi demek yanlış olmaz diye düşünüyoruz.

Müzisyenin dengeli şekilde hazırlanmış setlistinde, Broken, Simple As This, Seen It All gibi popüler, aynı zamanda seyircinin şarkılar arasında istek yaptığı şarkılar yer alırken, Me And You, Love, Hope And Misery gibi parçaları da eksik edilmemişti. Performansının sonlarına doğru sesinin yorulduğunu hissettiğimiz müzisyen, daha bol su içerek sorunsuz bir şekilde konserini planladığı şekilde sonladırdı.

Sahnesi boyunca bir çok defa tüylerimizi ürpertip, kimi zaman eski sevgililerimizi akıllarımıza getirirken kimi zaman da dans ettiren müzisyenin konserinden çıkarken seyircinin yüzündeki gülümsemeler de gözümüzden kaçmadı.Performansa, Garanti Jazz Yeşili kapsamında ev sahipliği yapan, Babylon Bomonti’nin mekan ve ses düzenine gösterdiği özen ile Bugg’un samimi sahnesinin birleştiği gece için burdan tekrar teşekkür etmek istiyoruz!