“‘Alright!’ Cem Tuncer!” – Karaköy Mono

Türkiye’de caz müziğin önde gelen isimlerinden Cem Tuncer ilk albümü ‘Alright’ ile cazseverlerin kulak paslarını silmeye hazırlanıyor.

Caz müzik Türkiye’de halen elit bir müzik türü olarak stabil halde duruyor. Genelde üst tabakanın ya da elit kesimin müziği dinlediği bir müzik türü olan cazın Türkiye’deki icra macerası bu şekilde ilerlese de müziği icra edenler şahane işlerle isimlerini müzik piyasasında duyuruyor. Her ne kadar kendine has bir dinleyicisi olduğunu söylesek de işin kalitesi sağlam olunca dinleyici kitlesi de o derece genişliyor. Cem Tuncer de Türkiye’de bu müziği yapan sayılı isimlerden biri. Ve sanatçının ilk solo albümü ‘Alright!’ Lin Records etiketiyle yayında.

Cem Tuncer en klişe haliyle on parmağında on ‘caz’ olan müzisyenlerden biri. 1978 doğumlu sanatçı Akademi İstanbul Caz Bölümü’nde Sarp Maden ve Gökçen Taşkıran ile gitar, Semih Korucu ve Mehmet Nemutlu ile müzik teorisi, Bülent Ortaçgil ve Önder Focan ile ensemble çalıştı. Lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Müzik Bölümü’nde tamamladı; Neşet Ruacan, Kamil Özler, Ali Perret, L. Butch Morris, Can Kozlu, Aydın Esen, İmer Demirer, Ricky Ford, Selen Gülün, Mike Wilkens, Jeff Mcaulley, Ayşe Özbekligil gibi önemli müzisyenlerle çalıştı. Eğitimini sürdürürken, Sfinks (Belçika), Amsterdam (Hollanda), Hildesheim (Almanya), Gent ve Brüksel Ethnic (Belçika) gibi dünyanın önemli müzik festivallerinde sahne aldı. 2008 yılında Uluslararası Estonya Genç Caz Gitarcı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etti ve ikincilik kazandı.

2006 yılında dizi ve film müzikleri yapmaya yönelen Cem Tuncer, 2008 yılında ‘”Ali’nin Sekiz Günü” ile İstanbul Film Festivali’nde, bir yıl sonra “Dilber’in Sekiz Günü” ile Ankara Film Festivali’nde En İyi Müzik dalında ödüller kazandı. 2008’de başladığı TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’ndaki görevini sürdüren Cem Tuncer, 2011 yılında kurduğu ve saksafon sanatçısı Engin Recepoğulları, kontrbas sanatçısı Volkan Hürsever ve davul sanatçısı Ediz Hafızoğlu’dan oluşan caz grubu Cem Tuncer Quartet (CTQ) ile konserlerine devam ediyor.

Gitarda Cem Tuncer, tenor saksafonda Ricky Ford ile Engin Recepoğulları, kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Ediz Hafızoğlu’nun yer aldığı “Alright!”ın mix ve kaydını Sinan Sakızlı İstanbul’daki Hayyam Stüdyoları’nda, mastering’ini ise Grammy Ödüllü müzisyen ve ses teknisyeni David Darlington New York’taki Bass Hit Stüdyoları’nda yaptı. Albüm gerek caz kompozisyonları gerek de sololarıyla bildiğimiz caz albümlerinden eksiği yok fazlası var olan çalışmalardan biri olarak dikkat çekiyor.

Hazırlayan: Burak Soyer

soyerbrk@gmail.com