“MEŞHER” İN İLK SERGİSİNİ GEZMEK İÇİN SON 10 GÜN – Karaköy Mono

Vehbi Koç Vakfı’nın İstiklal Caddesi’ndeki yeni kültür ve sanat kurumu Meşher’in “Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik” sergisi 22 Aralık’a kadar ziyaretçilerini bekliyor. 13 Eylül 2019’da açılan sergi, geçmişten günümüze anlatılagelen hikâye ve söylencelerden ilham alan seramik eserler ile adeta kil ve seramiğin insanlık tarihindeki izini sürüyor.

50‘inci kuruluş yıldönümünü kutlayan Vehbi Koç Vakfı (VKV) tarafından İstiklal Caddesi’ndeki Meymenet Han binasında açılan yeni kültür ve sanat kurumu Meşher’in ilk sergisi “Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik” 22 Aralık’a kadar gezilebilecek. Küratörlüğünü Catherine Milner ve Károly Aliotti’nin üstlendiği sergi 13 Eylül 2019’da açıldı. İngiltere’de ilham verici ve yenilikçi bir sanat merkezi olan Messums Wiltshire ve Meşher’in iş birliği ile hazırlandı. Odağında mitlerin, efsanelerin ve masalların yer aldığı sergide 13 sanatçının eserleri yer alıyor. Bir Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olan Meşher’in sergi açılışı ile eş zamanlı ve aynı başlıkları taşıyan bir İngilizce ve bir Türkçe yayını da okurlarla buluştu.

Mit, efsane ve masalların odağında Çağdaş seramiğe dair özlü bir inceleme

Serginin kataloğu için önsözü kaleme alan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, şu ifadelere yer verdi: “Odağında mitlerin, efsanelerin ve masalların yer aldığı bu sergi, sanatçıların yaratıcı gücünün sonsuzluğunu, repertuarlarının kompozisyon ve biçimsel açılardan zenginliğini ve yeni tekniklere yönelik arayışlarını yansıtıyor.Kendilerini ifade edebilmenin yeni yollarını arayan bu kural yıkıcılar, denemelere giriştikleri bu malzemeye bağımsız imgelemleriyle farklı bir konum kazandırıyorlar.”

Ziyaret, etkinlik ve sergi turlarının ücretsiz olarak gerçekleştirildiği Meşher, Pazartesi hariç haftanın altı günü ziyaret edilebiliyor. 21 Aralık Cumartesi ise en uzun gecede, en uzun sergi deneyimi saat 21.00’a kadar sürecek.

Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik

13 Eylül – 22 Aralık 2019

İstiklal Caddesi No: 211

34433 Beyoğlu İstanbul