“TÜRK SİNEMASI” NIN İSTANBUL İLE RANDEVUSU! – Karaköy Mono

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığıdestekleriyle Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından gerçekleştirilen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 22. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Festival, “Türk Sinemasına Bir Bakış”, “Çocuklarla Randevu” ve “Geleceğin Sinemacılarından Kısalar” bölümleri ile seyircinin karşısına çıkacak.

TÜRK SİNEMASINA BİR BAKIŞ

Festivalin “Türk Sinemasına Bir Bakış” bölümünde ulusal ve uluslararası festivallerde öne çıkan, ödül kazanan, tartışılan yerli filmler seyirciyle buluşacak. Sinema tutkunlarının yerli sinemayı yakından takip etme olanağı sunan bu bölümde Mehmet Ada Öztekin’in yönetmen koltuğuna oturduğu ve 2019’un “En Çok İzlenen Filmi” olmakla kalmayıp “Tüm Zamanların Hasılat Rekoru”nu kıran “7. Koğuştaki Mucize”, katıldığı birçok ulusal ve uluslararası festivallerden ödüller ve övgülerle dönen yönetmenliğini Mahmut Fazıl Coşkun’un senaristliğini ise Mahmut Fazıl Coşkun ile birlikte Ercan Kesal’ın yaptığı “Anons”, yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaristliğini Mehmet Tanrısever’in gerçekleştirdiği “Bozkır: Kuşlara Bak Kuşlara”, yönetmenliğini Aytekin Birkon’un üstlendiği, korku sinemasına yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan ve farklı konusuyla dikkat çeken “Cinnet”, yönetmenliğini Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti’nin yaptığı, ulusal ve uluslararası festivallerden birçok ödülle dönen “Sibel” filmleri seyirci ile buluşacak.

ÇOCUKLARLA RANDEVU

Festival bu yıl çocukları da unutmadı. “Çocuklarla Randevu” bölümünde çocukları animasyon filmleri ile buluşturacak olan festivalde Ahmet Erdal’ın “Bulmaca Kulesi: Dev Kuşun Gizemi”, Kenan Öztürk’ün “Hapşuu”, Berk Tokay ile Haluk Can Dizdaroğlu’nun “Kral Şakir: Oyun Zamanı”, İsmail Fidan’ın “Rafadan Tayfa: Dehliz Macerası” ve Burhan Gün’ün “Renkli Balık Yeni Dünyalar Kâşifi” yer alacak.

GELECEĞİN SİNEMACILARINDAN KISALAR

16. Geleceğin Sineması: Sinema Öğrencilerinin Kısa Film Projelerini Destekleme Yarışması’nda genç sinemacıların hayallerini beyazperdeye aktaran ve yarışmadan yapım desteği ile post-prodüksiyon desteği alarak ödüllendirilen kısa filmler, 22. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor.

Âşık Feymani – Özgenur Gülerce

Bengi – Furkan Gümüş

Borçlu – Musa Can Servi

Duvar – Mehmet Akif Yıldız

Fraktal: Munchies – Muhammed Zahid Çetinkaya

Gamsız Apartmanı – Furkan Taşçı

Neden Olmasın – Buğra Mert Alkayalar

Sessiz İnsanlar – Makbule Tuba Demirkale

Tavşan – Abdullah Rıdvan Can

Uğur – Umut Öz

“22. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali” dünya festivallerinde boy gösteren, seyirciyi ve eleştirmenleri perdeye kilitleyen, sinema aşkını tazeleyen, birbirinden çarpıcı, yeni filmleri keşfetmek isteyenlere 2019’u dopdolu bir seyir zevkiyle tamamlamayı vaat ediyor. 20-26 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde farklı ülke ve kültürlerden 50’ye yakın film Nişantaşı City’s Cinemaximum’da seyirciyle buluşacak.