James Matthew Barrie – Karaköy Mono

Yazar James Matthew Barrie, İskoç romancı ve tiyatrocu yazardır, çok sevilen “Peter Pan” adlı öyküsüyle ünlenmiştir.

James Matthew Barrie, 9 Mayıs 1860 tarihinde İngiltere‘de İskoçya‘nın Kirriemuir şehrinde on kardeşin dokuzuncusu olarak dünyaya geldi. Annesinin adı Margaret Ogilvy, babasının adı David Barrie idi. James Matthew Barrie, 6 yaşındayken 14 yaşındaki ağabeyi David, paten kayarken düştü ve öldü. O günden sonra Barrie’nin hayatında her şey değişti. Sırasıyla Glasgow, Forfar ve Dumfries akademilerinde okudu. Edinburgh Üniversitesi‘nden 1882 yılında mezun oldu. 1919‘da St. Andrews Üniversitesi, 1930’da Edinburgh Üniversitesi rektörü oldu.

Daha 6 yaşından sonra annesinin bunalımdan çıkamayıp onu 13 yaşında ölen ağabeyinin yerine koyması ağabeyinden sonra bir ömür 13 yaşında kalmasına sebep olmuştur. James Matthew Barrie, piskojenik cücelik denen hastalık nedeniyle erişkin boyu 142 cm’e kadar uzayabildi.

1884 yılında Nottingham Daily Journal gazetesinde ve 1885 yılından itibaren de Londra‘da gazetecilik yaptı. Ölmek Daha İyi (1887) adlı ilk eseri Londra hayatını anlatan bir taşlamadır. Eski Işık İdilleri (1888) ve Thrums’ta Bir Pencere (1889) adlı eserleriyle büyük bir başarı kazandı. Bu eserler, ince bir mizah duygusu ve içli bir gerçekçilikle İskoç köylülerinin hayat ve törelerini dile getirmektedir. Barrie’nin gerçek anlamda ilk romanı olan Küçük Rahip (1891) olayları işleme, okuyucunun ilgisini uyanık tutma bakımından pek başarılı sayılmaz.

James Matthew Barrie, Peter Pan karakterini ilk defa 1902 yılında kaleme aldığı “Peter Pan ile Wendy” adlı masal kitabında canlandırdı. Daha sonra 1904 yılında, bir başka öykü olan “Peter Pan Kensington Bahçelerinde” adlı kitabında Peter Pan’ın bir başka serüvenini dile getirdi.

James Matthew Barrie, hikâyelere canlılık veren zarif uslubuyla, ince mizah anlayışını tiyatroya da uyguladı. 

1913 yılında “sir” lük unvanı, 1922’de Yararlık Nişanı aldı.

James Matthew Barrie, 1929 yılında Peter Pan’ın oyun ve kitabın tüm haklarını “Great Ormond Street Hospital for Sick Children” isimli çocuk hastanesine bağışladı. 1894 yılında Mary Ansell ile evlendi. 1909 yılında boşandı. Barrie, Mary Ansell’le 1894 yılında evlendi ama hiçbir zaman onunla bir ilişki yaşamadı. “Ansell’in küçük çocuğu Barrie” olarak yaşadı. Yatağa sadece uyumak için girdi. Barrie, anılarında “Korkulu rüyalarımda evlendiğimi görüyorum ve titreyerek uyanıyorum.” diye yazıyordu. Karısı ona durmadan “Sen küçük bir çocuksun, büyümeyeceksin. Yetersizsin.” sözlerini tekrarlıyordu. Durumunu artık anlıyordu, o bir kadınla birlikte olmaktan mutlu olamazdı. Daha sonrasında eşi Barrie’yi aldattı ve ayrıldılar. Eşinden ayrıldığı dönemlerde bu büyük eser kafasında iyice canlanmış ve kaleme almıştı. Barrie hiç büyümeyen bir çocuk olmak ve bir kuş olup bu çirkin dünyadan kaçabilmeyi düşlemişti. Düşleri Peter Pan‘la gerçekleşiyordu. Eşine ve başkalarına gösteremediği sevgiyi, çocuklara gösterebiliyordu. Çocuklarla beraberken mutlu oluyor, eğleniyordu. “Peter Pan” romanının hüzünlü sonu, “Peter Pan ve Kensigton Bahçeleri” romanıyla başka bir boyuta taşınmıştı. Barrie, bu romanında eşiyle dolaşmaktan zevk aldığı Kensigton parkını mekan olarak seçmişti. Peter Pan’ın arkadaşının adı olan Wendy, yazarın ürettiği hayali bir isim olmasına rağmen sonradan çok tutulmuş, birçok kimse bu ismi kız çocuklarına vermiştir. 

James Matthew Barrie, 19 Haziran 1937 tarihinde Londra, İngiltere‘de 77 yaşında ölmüştür.

Peter Pan, birçok kez sinemaya uyarlanmıştır. 2005’te “Düşler Ülkesi” adıyla çekilen sinema filminde Johnny Depp, Kate Winslet, Julie Christie ve Dustin Hoffman gibi oyuncular rol almıştır.

 

Hazırlayan: Ömer YÜCEDAL