Cynthia Ozick – Karaköy Mono

Cynthia Ozick, New York’ta iki çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Rusya doğumlu ebeveynleriyle birlikte Bronx’a taşındı. Lisans eğitimini New York Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Ohio State Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı bölümünde, Henry James romanlarına odaklanarak yüksek lisans derecesini aldı. Bernard Hallote ile olan evliliğinden kızları Rachel Hallote doğdu. Ozick’in roman ve denemeleri çoğunlukla Amerikan Yahudilerinin yaşamını konu alır, bunun yanı sıra politika, tarih ve edebi eleştiri üzerine de yazmaktadır. Düz yazının yanı sıra şiir yazmış ve çevirmiştir. Soykırım ve sonuçları da baskın temalarındandır. Eserlerinin çoğu hor görülmüş bireyleri, göç sonrası kimliğin yeniden inşasını, travma ve bir sınıftan diğerine geçişi araştırıp inceler. Ozick, yazmanın bir tercih olmadığını “durdurulamayan bir çeşit akli rahatsızlık, delilik” olduğunu söyler. “Ne olursa olsun yazarsın. Yazmamak elinde değildir.” O, bir şeyler yaratma hissiyatındaki özgürlüğü, yazma işkencesinin eşlikçisi olarak görür.

Ozick, 1971’de, kısa öykü derlemesi The Pagan Rabbi and Other Stories ile Edward Lewis Wallant Ödülü’ne layık görüldü. 1997’de ise Fame and Folly ile Diamonstein-Spielvogel Ödülü’nü kazandı. (Kanlı Oda) ile Cheltenham Edebiyat Festivali Ödülü’ne ve Nights At the Circus (Sirk Geceleri) ile James Tait Black Anı Ödülü’ne layık görüldü.

Öykülerinden üçü O. Henry yarışmasında birincilik ödülünü aldı. 1986’da Rea Kısa Öykü Ödülü’nün kazananı oldu. 2000’de Quarrel & Quandary ile National Book Critics Circle Ödülü’nü kazandı. 

(Büyük Britanya’da The Bear Boy olarak yayımlanan) Heir to the Glimmering World ( 2004) eleştirmenlerce övgüyle karşılandı. 2005’te Man Booker Ödülü adayları arasında kısa listedeydi ve 2008’de Bernard Malamud’un ailesi tarafından kısa öykü sanatındaki üstün başarıları ödüllendirmek için kurulan PEN/Malamud Ödülü ve PEN/Nabokov Ödülü’nü aldı. Foreign Bodies romanı, Orange Ödülü (2012) ve Jewish Quarterly-Wingate Ödülü (2013) adayları arasında kısa listedeydi.