Bütün şarkılarımı kendime ilaç niyetine yazıyorum – Karaköy Mono

Ezgi Aktan, hepimizin kritik bir süreçte olduğu şu dönemde ‘Hayal Değil’ şarkısı ile herkese umut aşılıyor.

Çok zor günlerden geçtik, birkaç ay öncesine kadar olmasa da geçmeye devam ediyoruz. Hepimizin umutsuzca karantinada beklediği günlerin tamamıyla geçmesi için henüz erken. Ama insanın kalbine ışık tutan, onu ayakta tutan umut hep var oldu, olacak. Bunun en önemli yollarından biri de kuşkusuz sanattan geçiyor. Onunla gülüyoruz, onunla günlük rutinimize devam edebiliyoruz. İşte bu ‘somurtuk’ günlerimize ilaç gibi gelecek bir parça Ezgi Aktan’dan geldi.

Baştan aşağı gülümseten, umut dolu bir şarkı olan Ezgi Aktan’ın ‘Hayal Değil’i hem kendisine hem de hepimizin dünyasına umut olmayı hedefliyor. Bu zorlu süreçte ilk bebeğini de kucağına alan sanatçı çıkış yolunu bizlere şarkısıyla gösteriyor.Şarkının çıkış hikayesinden bahsedebilir misiniz?

Bu şarkının bestesini 4 yıl evvel yapmıştım; fakat sözleri konusunda bir türlü emin olamıyordum. Bugüne kadar çeşit çeşit duygu denedim bu şarkının sözleri için; ancak şarkı duygusunu karantina döneminde buldu. Bir çırpıda çıkıverdi sözler bu bunalımlı dönemde. Neredeyse bütün şarkılarımı kendime ilaç niyetiyle yazıyorum. Bu dönemde de psikolojimi iyileştirmek için umuttan bahsetmeliydim, güzel düşünmeliydim ve öyle de yaptım.

‘Hayal Değil’ umut dolu bir şarkı. Senin için de geçerli mi bu durum?

Geçerli elbette. Çok zor zamanlardan geçiyoruz. Özellikle müzisyenler ve müzik sektörü çalışanları bu dönemde en çok etkilenen ve maalesef en az desteklenen (hatta hiç desteklenmeyen) bir iş grubu. Ama aynı zamanda bu tip durumlara en fazla mazur kalan ve her seferinde bir şekilde işin içinden çıkabilmiş de bir sektör müzik sektörü. Bizim kaslarımız bu tip krizler konusunda idmanlı. Müzik ile hayatını idame ettiren arkadaşlarımızla dayanışmak ve tekrar konserlerde bir araya gelip şarkılar söylemek hayal değil diye umut ediyorum. Diğer türlü düşünsem devam etme gücüm olamazdı.

Bundan sonraki hedeflerin neler?

Albümümün hazırlık sürecindeyim. 2020 yılı bitmeden yayınlamak istiyorum. Bir başka albüm projem daha var, konsepti sürpriz olsun, şimdiden bahsetmeyeyim. Covid sürecinin gidişatına göre konserlere başlamayı çok istiyorum yavaştan. Şarkı yazıp, söyleyip paylaşmaya devam etmek istiyorum özetle.