Aşkını haykırmak için… – Karaköy Mono

Turan Sarıbay, son teklisi ‘Vuruldum’ ile aşkını sert rock sound’uyla haykırıyor.

Bir süredir şöyle sağlam bir rock’n roll dinleyerek kulaklarımızın pasını alamıyorduk. Birbiri ardına gelen aynı söz ve melodideki şarkılar dört bir yanımızı çevrelemişken içlerinden seçim yapmak gibi bir şansımız da yoktu. Derken yardımımıza Turan Sarıbay yetişti ve turnayı gözünden vurdu. Sarıbay, ‘Vuruldum’ teklisiyle bangır bangır ortalığı inletmek üzere yola çıkmış gibi görünüyor. 

Turan Sarıbay, 29 Mart 1983’te doğdu. Müziğe lise yıllarında şarkı sözü yazarak başlamış. 2008 yılında University of Southampton’dan mezun olduktan sonra kendine kariyer olarak müzisyenliği seçmiş. Sanatçı ilk olarak 2012 yılında Pasaj Müzik etiketiyle grubu olan Ambulans ile ZigZag albümünü çıkardı. Bu arada kendisine çok şey katacak olan pop müziğin önde gelen isimleri için yazdığı şarkılarla adını duyurdu. Kimler yoktu ki bu isimlerin arasında: Sezen Aksu, Sertab Erener, Nükhet Duru… Müzikle ile ilişkisi sadece solistlik ve şarkı yazarlığı ile sınırlı olmayan şarkı yazarı, şu anda maNga grubundan tanıdığımız Ferman Akgül’ün solo projesinde gitarist olarak yer almaktadır. Bütün bu aktivitelerin yanı sıra maNga grubunda prodüksiyon menajerliği görevine de devam ediyor. 

‘Vuruldum’ sert sound’una rağmen dramatik bir aşk şarkısı. Basit, kafa karıştırmayan sözleriyle dinleyiciyi etkisi altına alıyor ve kolay kolay da bırakmıyor. Aşkını yüksek sesle haykırmak isteyenler için Turan Sarıbay’dan gelsin…Bugüne kadar birçok sağlam isimle çalıştın. Bunların kendi müziğini yaparken sana nasıl bir katkısı oldu?

Farklı bakış açıları keşfettim. Onların şarkı yazım süreçlerine ortak olup beraber bir şey üretmek, beni yeni ufuklara sürükledi. Daha önce düşünmediğim gibi düşünmeye, daha önce yazmadığım gibi yazmaya başladım. Özellikle sözlerde, farklı karakterler yaratma hikayesi beni yaratıcılık anlamında besledi. Kendi müziğimde ise fazla kurgulamadan, içgüdüsel bir yolcuğa çıkıyorum. Yolda karşıma ne çıkarsa, o an nasıl bir şarkı duyuyorsam onu kovalıyorum. Bazen bir haftada bitiyor, bazen de aylar sürebiliyor.

Şarkının çıkış hikayesini anlatabilir misin?

Şarkıların sessizlikte havada asılı bir şekilde keşfedilmeyi beklediğine inanıyorum. “Vuruldum” un nakaratı da bu şekilde geldi. İlk duyduğumda, bu başka bir şarkı olmalı diye düşündüm çünkü bütün nakarat sözleri ile gelmişti. Sonra böyle bir şarkının olmadığını anladım. Bu nakarata, kendimden ve çevremden yola çıkarak bir karakter yarattım. Uzun süredir sıradan ilişkiler yaşayan, aşktan ümidini kesmiş bir karakterin tekrar âşık olmasıyla devam eden bir hikaye. Şarkıyı yazdıktan sonra sıra aranjeye gelmişti. Pandemi döneminden önce sahnede canlı çalarken, bilgisayar ortamında aranje edilmiş alt yapılı şarkılarımın, sahne enerjimi yansıtmadığını keşfettim. Yeni parçalarımı, sahnede davul, bas, gitar nasıl çalıyorsak öyle aranje etmeye karar verdim. Karar verdikten sonra şarkıyı İlkay Dindar ile yaklaşık iki haftada bitirdik.

Şarkıda çok sağlam bir rock sound’u var. Piyasada birçok rock grubu varken çekincelerin olmadı mı?

Çok fazla piyasayı düşünmüyorum açıkçası. Kendi sanatsal kimliğimi bulmak bana daha çok heyecan veriyor. Bu anlamda hiçbir çekincem yok.