Beni yak, ‘Şehirleri Yak’, Her şeyi yak! – Karaköy Mono

Hipersona son teklisi ‘Şehirleri Yak’ta adına yakışır bir biçimde hızı artırıyor ve dinleyiciye gereken hızı şarkısıyla veriyor.

Rock eşittir isyan. Nokta! Rock’ın tarihini burada anlatacak değiliz ama kulağına az çok nota değen herkes bilir ki rock demek isyan, başkaldırı, kaos demektir. İnsanın en temel dürtülerinden biri olan öfkenin vücuda gelmiş halidir. 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de rock müzik icra eden sanatçılardan bazıları suya sabuna dokunmadan ‘al gülüm ver gülüm’ şeklinde ilerleyen bir tarzla müziklerini yapıyor. Tercih meselesi. Bir şey diyemeyiz. Ama rock’ı hakkıyla yapan isimler ortaya çıktığında ortam kelimenin tam anlamıyla ‘inim inim inliyor’. Bu isimlerden biri de çiçeği burnunda olarak tarif edebileceğimiz Hipersona. Grubun ismi ses hızının beş katı demek. Bir isim bir gruba ancak yakışabilir! 

2018 yılında Ankara’da ikiz kardeşler Bilgesu (vokal, elektro gitar), Bengisu Ünalan (bas gitar) ve Burak Cengiz (davul) tarafından kuruldu. İlk EP’lerindeki ‘Uyan Artık’ ve ‘Geri Dön’ isimli şarkılarıyla bugün gelecekleri yerin sinyallerini veren grup Milyon Rock Fest ve Rock Station gibi önemli festivallerde yer aldı. 

Şarkılarında yukarıda değindiğim ‘ayağa kalk’ düsturunu benimseyen grup, gerçek rock sound’u, isabetli şarkı sözleri ve hiç düşmeyen sahne performansıyla dinleyicilerine hitap ediyor.  Şarkının çıkış hikâyesini anlatır mısınız?

Bengi: Şarkı yapım sürecimizde genelde ilk müziği yaparız, sonrasında sözü. Bu şarkıda da yine aynı durum oldu. Şarkının müziğini duydukça aklıma sürekli “Bu şarkının sözleri güçlü olmalı, önemli bir şeyler anlatmalı,” diye düşündüm. Sözleri yazdığım dönem tam da staj yaptığım döneme denk geldi ve ben de metroda gidip gelirken okuduğum kitaptan çok etkilendim. Annemin bana verdiği eski bir kitaptı ve şarkı sözleri de aslında bir nevi o kitabın özeti gibi bir durum oldu. Kulaklığımda şarkının sözsüz versiyonu, elimde o kitapla birlikte Ankara metrosunda sözleri tamamlamış oldum.

‘Şehirleri Yak’ gerek sound’u gerek de sözleriyle belki de içinden geçtiğimiz şu durumda en çok ihtiyacımız olan şeyi karşılıyor. Buna katılır mısınız?

Burak: Zaten bizim bu şarkıyı yaparken düşündüğümüz ana fikir; ne yazsak-ne çalsak bizim ihtiyacımız olan şeyi  karşılar, insanlara bir şeyler anlatabilir ve de yanlış giden şeyleri nasıl açığa çıkartabilirdik. Sözleri Bengi yazmıştı. Beni de şarkıda en çok çarpan şey soundundan ziyade sözleri. Herkesin sadece kendi cebindeki parayla ilgilenmesi bence çok etkileyici. Çünkü dünyada ve ülkemizde yozlaşan sistem, insanların paraya bakış açısını değiştirdi. Bu şarkıda da bu vurgulanıyor ve bunu çok seviyorum. İnsanların bunu duymaya ihtiyacı var ise evet, kesinlikle katılıyorum.

Dinleyicileriniz de sizin gibi bu isyana eşlik ediyor mu?

Bilge: Şarkı çıktıktan bugüne kadar hem kişisel hesaplarımıza hem de grubumuzun hesabına çok sayıda mesaj geldi ve hâlâ da geliyor: “Bugüne kadarki en iyi şarkınız”, “Favorim oldu”, “Enerjisi harika, dilimde hep bu şarkı var” gibi mesajlar… Zaten şarkımızın klibini de bizi dinleyen ve seven kişilerle beraber yaptık. Acayip keyifliydi hep beraber bir şeyler ortaya koymak. Bu geri dönüşlerden yola çıkarak mesajımızın anlaşıldığını düşünüyoruz. Dinleyicilerimiz kesinlikle sesimize güç kattılar, birlikteyken çok güçlüyüz.