13 Milyon Euro’luk Van Gogh’u Kim Satın Aldı?  – Karaköy Mono

İngiltere’nin en zengin ikinci ailesi.

Montmartre’da Bir Sokak Manzarası tablosu, teklif verenin gerekli parayı vermesinin ardından Sotheby’s tarafından iki kez açık artırmaya çıkarıldı.

Montmartre’da Bir Sokak Manzarası’nın (Montmartre Street Scene) (1887) yeni sahibi Reuben ailesi Simon ve David Reuben’dir. Geçen hafta Paris’te Sotheby’s’de yapılan olağanüstü bir müzayedede, internet üzerinden teklif verenlerden birinin, Van Gogh için paraya sahip olmadığı ortaya çıktı.

Servetleri 16 milyar sterlin değerinde olan Reuben kardeşler, İngiltere’nin en zengin ikinci Birleşik Krallık ailesi olmalarına rağmen (The Sunday Times Rich List’e göre) sağduyulu ve neredeyse hane halkı profilindeler. 

Simon ve David, Hindistan’ın Mumbai kentinde Irak kökenli Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. David hurda metal işine, Simon halı ticaretine girerken, 1950’lerde gençken İngiltere’ye geldiler. Kardeşler, daha sonra birlikte çalıştılar ve 1990’larda Rusya metal pazarında bir servet kazandılar. Bu iki adam şimdi dünyanın önde gelen emlak geliştiricileri arasında yer alıyor. Ayrıca, geçen yıl yeni bir kolej kurmak için Oxford Üniversitesi’ne 80 milyon sterlin veren bir hayır kurumuna da sahipler.

Reuben ailesinin sanat koleksiyonunu, Sotheby’s Institute of Art’ta okuyan ve Londra’daki müzayede evinin çağdaş departmanında  çalışan Simon’un kızı Lisa yönetiyordu. Ancak birkaç yıl önce ayrıldı.

 25 Mart’ta Paris’teki eski işvereninin şubesinde ortaya çıkan Montmartre’da Bir Sokak Manzarası‘na gitme kararı Lisa’ya aitti. Londra’daki bir Sotheby temsilcisi aracılığıyla isimsiz olarak teklif veren Lisa, kendini  5 milyon – 8 milyon Euro’luk fiyat tahminin çok üzerine yükseldiği Asyalı bir koleksiyoncuyla rekabette buldu. Geç bir aşamada, bir internet teklif sahibi de canlı yayınlanan bir açık artırmada mücadeleye girdi.

Lisa’nın anonim teklifi 13.050.000 Euro ile kazanan gibi görünüyordu. Ancak müzayedeci Aurélie Vandevoorde tokmağı kütüğe vurduğunda, internet üzerinden teklif veren kişi 14 milyon € ile geldi. Zamanlama son derece yakın olmasına rağmen, Vandevoorde bunu kabul etti.

Ancak perde arkasında bir dizi olay dönüyordu. Görünüşe göre gizemli internet teklif veren, hem isteksizdi hem de ödeme yapamıyordu. Sotheby daha sonra The Art Newspaper’ın Vincent Noce’a verdiği demeçte, teklif verenin teklif vermeyi reddettiğini ve açıkça Van Gogh’u satın alacak mali kapasitesine sahip olmadığını söyledi.

Vandevoorde, Montmartre’da Bir Sokak Manzarası’nı diğer hisselerden sonra tekrar sunulacağını duyurmak için müzayede programını yarıda kesti. Bu kez tablo 11.250.000 € ‘ya (vergilerle 13.1 milyon €) Londra’lı teklif sahibine gitti.

Yüz yıldan fazla bir süredir Van Gogh’un sahibi olan isimsiz bir Fransız aile olan satıcı, birkaç dakika içinde değerin 2,75 milyon Euro düştüğünü gördüğünde büyük bir hayal kırıklığına uğramış olmalı. Muhtemelen bunu Sotheby’s’e açıkladılar.

Buna rağmen her şeyi doğru yaptılar çünkü ataları 1920’den kısa bir süre önce tablo için muhtemelen 1000 Dolar civarında para ödemişti. Müzayedenin ertesi günü Art Market Monitor, Londralı alıcıyı Reuben ailesi olarak adlandırdı. Reuben Kardeşler’in bir sözcüsü satın almayı “doğruladı”.

Peki, Van Gogh şimdi nasıl bir yoldaşlık edecek? Reuben koleksiyonu, Modigliani, Warhol ve Basquiat’ın eserleriyle ağırlıklı olarak 20. yüzyıla aittir. Son satın alımlar arasında Rudolf Stingel’in başlıksız Picasso portresi (2012) de var. 2019’da Norman Rockwell’in Shot the Shot (1958) adlı eserini satın aldılar. Bu, genç bir çocuğa iğne yapılmasını temsil ettiği için ileri görüşlü bir kazanç oldu.

Ailedeki üç ev sahibi ile, Van Gogh şimdi kimin kanepesinin üstüne asılacak? Oldukça varlıklı mülk geliştiricileri olarak Reuben ailesinin Londra, Monako ve daha uzak yerlerde 60 milyon sterlinlik süperyat “Siren”in de dahil olduğu bir dizi lüks rezidansı var.

 

kaynak: theartnewspaper

hazırlayan: dilara yılmaz