EMİN TURAN: DELTA – Karaköy Mono

Emin Turan’ın Delta isimli dokuzuncu kişisel sergisi 20 Nisan salı günü açılıyor.

Resimlerini ifadeci resmin çok aşamalı yapısını görünür kılmak üzerine kuran Emin Turan, bunu yaparken hem yerçekimi etkisiyle belirlenen boyanın akışından yararlanıyor hem de resmin çok aşamalı yapısı içinde, ışığın piramidal yapısını ters yüz ederek yapıtlarını kurguluyor. Resimlerinde kullandığı figürler, su ve karanın belirsizce ayrıldığı bir hat üzerinde karşımıza çıkıyor genellikle. Kuşlar, balıklar ve meyveler insan figürlerine eşlik ediyor…

Delta coğrafi bir kavram olmanın ötesinde bilinçdışına açılan bir kapı aynı zamanda… İnsan zihnini şekillendiren milyonlarca yıllık evrimin de habitatı olduğu gibi. Emin Turan’ın deltası tuvale hafıza kazandıran bir hareketle oluşur. Sanatçı “Önce kuzeye döndü başını, tam 20 saniye sonra birden batıya çevirdi kendini. Ve bir anda ters yüz oluverdi bir başka seferinde doğuya doğru…” şeklindeki betimlemesiyle resmin üzerindeki başlangıç dokusunun tuvalin hareketinin bir kaydı olarak düşünmemizi sağlıyor. Bu hareketten doğan  tekrar edilemez ama hesaplanabilir patern üzerine sanatçının kompozisyonları şekilleniyor… Bütün bu zamanlar, deltanın olanak sağladığı pasajlar aracılığıyla geçişken bir yapıya kavuşur. Böylece sanatçı resimlerinde izleyicinin de kendi ruhunu keşfe çıkabileceği bir açık dizge ve her seferinde değişen, içe ve dışa doğru bakış rotaları öneriyor.

Emin Turan ‘ın Delta isimli kişisel sergisi 20 Mayıs 2021 tarihine kadar Evin Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Emin Turan (1979)

2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü Neş’e Erdok Atölyesi’nden mezun olan Emin Turan, 2007’de aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı ve hâlen doktorasını yapmaktadır. “Emin Turan Resim Sergisi I” (2006), “Emin Turan Resim Sergisi II” (2008), “Zamanın Ruhu” (2009), “Göz” (2011) , “Güneşin Kökleri” (2013),  “Occi-oriental / Uzak Ayna” (2015), “La Fabula” (2017), “ARK”  (2019) isimli kişisel sergileriyle Evin Sanat Galerisi’nde toplam sekiz kişisel sergi açmıştır. Sanatçının katıldığı fuar ve karma sergiler arasında “ARTIST / İstanbul Sanat Fuarı” (2004, Karşı Sanat Çalışmaları ve 2005 – 2019, Evin Sanat Galerisi), “Kalp Vakfı Resim Yarışması Sergisi” (2003), “İpek ve Ahmet Merey Resim Yarışması Sergisi” (2003 – 2004), “Karma Sergi” (2004, Maltepe Sanat Galerisi), “Kadir Has Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Açılış Sergisi” (2005), “Evin Sanat Galerisi Karma Sergisi” (Thomas Cook Conference Turkey, WOW Kremlin Palace, Antalya, 2005),  “Figür Geleneğinde Çağdaş Yorum” (Hotel Casa Dell’Arte, Bodrum, 2007), “Konstrükt” (Kovan, İzmir, 2019) ve “Kağıdın İzinde” (Evin Sanat Galerisi, 2019) yer almaktadır. Sanatçı 2006 yılından beri Evin Sanat Galerisi ile çalışmaktadır. Çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.