GalataPerform Yeni Yıla Yoğun Bir Programla Giriyor – Karaköy Mono
GalataPerform, sezonun iddialı yapımları arasında yer alan Medea’ya Göre Ahlak, Kalanlar ve Fairfly ile Ocak ayında tiyatroseverlerle buluşacak.
İnsanlığın en eski tartışmalarından ‘ahlak’ kavramının bir karakter olarak karşımıza çıktığı Medea’ya Göre Ahlak; Adana’nın farklı kültürlerini, geleneklerini hikayeler ve karakterler yoluyla seyirciye ulaştıran Kalanlar ve girişimcilik kültürüne ironik, sert ve komik bir bakış açısı getiren Fairfly yeni yılda farklı sahnelerde yer alacak.
KADIN VE AHLAK KONULARI TARTIŞILIYOR
İsveç tiyatrosunun yükselen yıldızı İran asıllı yazar Athena Farrokhzad’ın yazdığı Medeaya Göre Ahlak, Medea miti üzerinden ‘kadın’ ve ‘ahlak’ konularını tartışmaya açıyor. Yeşim Özsoy’un yönettiği, Şenay Gürler ve Özgün Çoban rol aldığı oyunda, insanlığın en eski tartışma alanlarından biri olan ‘Ahlak’ bir karakter olarak seyirci karşısına çıkıyor. 17 Ocak Salı akşamı 21.00’da DasDas Açık Sahne’de, 27 Ocak Cuma akşamı 20.30’da Baba Sahne’de seyirciyle buluşacak Medea’ya Göre AhlakNilüfer Belediyesi’nin daveti ve desteğiyle 31 Ocak’ta Bursa Nilüfer Nazım Hikmet Kültürevi’nde sahnelenecek.
EKSİLEREK GERİDE KALANLARIN HAYATLARI
GalataPerform’un düzenlediği Yeni Metin Festivali 8’de (2019) ‘Senenin Oyunu’ olarak ödüle layık görülen Kalanlar, bir cenazenin ardından eksilerek geride kalan hayatları esprili, nüktedan bir dille işliyor. Adananın farklı kültürlerini, geleneklerini de hikayeler arasında karakterler yoluyla seyirciye ulaştırıyor. Itır Karabulut‘un yazdığı, Yeşim Özsoy‘un yönettiği; Nilay ErdönmezElif Ongan TekçeEnginay GültekinKübra Balcan’ın yanı sıra usta oyuncu Suna Keskin’in ekran oyuncusu olarak yer aldığı Kalanlar, 3 Ocak Salı 21.00’da Das Das Açık Sahne’de, 11 Ocak Çarşamba 20.30’da Alan Kadıköy’de ve 24 Ocak Salı 21.00’da DasDas Açık Sahne’de seyirci karşısına çıkacak.
GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜNE İRONİK BİR BAKIŞ
Kendi işinizi kurmak, kaderinizin kontrolünü elinizde tutmanıza gerçekten izin veriyor mu? Arkadaşlık ve iş el ele gider mi? Katalan oyun yazarı Joan Yago’nun kendi ekibi La Calòrica ile kaleme aldığı Mark Levitas’ın yönettiği ve Atakan Akarsu, Begüm Akkaya, Tuğçe Altuğ ve Barış Gönenen rol aldığı Fairfly, kendi şirketini kurmaya götüren motivasyonları sorguluyor ve bir iş projesinin ilk hayali ile gerçeklik arasındaki boşluğu bolca mizahla ortaya koyuyor. Oyunun okuma tiyatrosu ve söyleşisi geçtiğimiz sene Yeni Metin Festivali 10 kapsamında Cervantes Enstitüsü’nün desteğiyle gerçekleşmişti. Fairfly, 10, 18 ve 27 Ocak’ta saat 21.00’da DasDas Açık Sahne’de, 31 Ocak 20.30’da Alan Kadıköy’de sahnelenecek.