NETFLİX’İN POPÜLER DİZİSİ SQUİT GAME’DE ÖLÜMCÜL OYUN FIRTINASI! – Karaköy Mono

Eylül ayında yayına giren aksiyon-macera konulu Netflix dizisi Squit Game büyük ses getirmekle birlikte her geçen gün rekor kırmaya devam ediyor. Netflix’in popüler dizisi izlenen kitlelerce farklı yorumlara maruz kalarak “Her bölüm ayrı bir soluk getiriyor” başlığı altında realist sahneleri ve aşırı şiddet içeriği ile gündemde yerini aldı. Güney Kore’nin klasikleşmiş dizilerinden çok farklı bir yapımın seyirci ile buluşması, farklı bir kültürü temsil etmesi savını da destekliyor.Peki ilk sezonuyla büyük ilgi toplayan dizinin 2. sezonu gelecek mi? Squit Game’nin senaristi ve yönetmeni Hwang-Don Hyuk’dan henüz detaylı bir açıklama gelmediği gerçeğiyle, aslında dizinin 2009’da kaleme alınıp hazır duruma getirildiği ancak sektörün böyle bir yapıma hazır olmadığı dile getirilmişti.

Dizinin tüm bölümlerinde karakterlerin tüm çabası aslında bir oyundan ibaret ve hayatta kalma pahasına insanın gayretini apaçık ortaya koymak. Dizideki oyunlar her ne kadar masumane çocuk oyunları olarak adlandırılsa da içeriği bir hayli zor ve ölümcül bir cezayla sonuçlanıyor. Karakterlerin bir kısmı her şeyden çok kendilerine yazılan kaderi kararlarını biçimlendirdiğine inanmakta, koşullar sadece onlar için bir engel. Koşulların esiri olmak ise, hiçbirinin istemediği bir şey. 

Peki Squit Game’nin konusu nedir?

Para sıkıntısı çeken ve zor koşullarda hayatlarını idame ettirmeye çalışan yüzlerce kişi, gizemli bir davetiye alır. İçerisinde altı oyundan oluşan yalnız ilk etapta “Mürekkep Balığı” oyununa katılmaları istenir. Bir prosedür çerçevesinde uygulanacak olan bu oyunu kabul edenler eğer başarılı olurlarsa 40 milyon dolarlık ödülün sahibi olacaklar fakat kaybederlerse kendi hayatlarıyla cezalandırılacaklardır. 456 insanın katılımıyla asıl devinim 2. etaptan sonra başlar. Yarışmacıların yarısı birinci oyunu oynadıktan sonra vazgeçer fakat çaresizlik içinde yaşama amacı güden büyük kısmı, empoze edilmiş bu kurallı oyunda başarılı olup ödülü kazanmakta ısrarcıdır.

İzleyicinin hissettiği atmosfer ise çaresiz kalmış yüzlerce insanın dertlerinden kurtulmaları için ölümü göze almaları. Peki bir iki hamlede bir çocuk oyununu kazanmak bu kadar kolay mı? 

Başrol oyuncusu Gi-Hun hayatta hiçbir yere tutunamamış bir karakter. Evlilikte, işte, insan ilişkilerinde, ki etrafında sadece üç-beş tanığı olan ve sürekli at yarışlarından para kazanmaya çalışan serseri, kumarbaz, işsiz bir baba. Amiyane havası ve kalıplaşmış hayat tarzı zavallı anneciğinin kabul edemeyeceği bir durum.

Gi-Hun’un küçük kızının doğum gününde ona hediye alacak parası yoktur. Şans oyununda ne çıkarsa onu kızına verip mutlu etmeyi umut eder fakat bu yeterli olmayacaktır. Kazandığı hediyenin içerisinden kendisine de sürpriz olacak şekilde bir oyuncak tabanca çıkar. Ne var ki sadece ateş yakmak için kullanılan bir çakmaktır. Sahnede aslında geleceğe yönelik bir mesaj vardır. Bir oyunla Gi-Hun’un hayatının ne kadar değişeceğinin habercisidir bu oyuncak.

Kızını dilediği şekilde mutlu edemeyen üzgün baba evine dönerken metroda beklemediği anda yanına biri gelir. Karşılaştığı kişi ona oyun oynama teklifinde bulunur ve oyun kuralları olan kırmızı ve mavi kartları çıkartır. Eğer kartlardan birini ters döndürebilirse ona büyük miktarda paralar kazandıracağını söyler. Bu biraz saçma gelmektedir ve kendisiyle dalga geçildiğini düşündürür. Epey ısrardan sonra oynamaya geçer ve 11. kez kaybeder fakat son 12. atışında kartı döndürmeyi başarır. Para kazandığı için mutlu bir şekilde eve dönen Gi-Hun için işler yine yolunda gitmemektedir. Annesi kızının Amerika’ya gideceğini ve kendisinin artık onu göremeyeceğini söyler. Ne var ki Gi-Hun’un kızını yanına alabilmesi için düzenli bir gelire ihtiyacı vardır. O an sadece oyunu kabul ederek para kazanacağını düşünür. Her ne kadar bu oyuna devam etmek istemese de bu düşünceyi bulanıklaştıran canından çok sevdiği biricik kızı aklına gelir ve kartın üzerindeki numarayı o gece arar.

Oyuna dahil olan birçok kişi farklı hayatlardan gelmiş kişiler. Tümünün trajik hayat hikayesi var ve tek gayeleri hayata tutunmak. Yaşam savaşı verdikleri en dikkat çekici oyun Kırmızı Işık Mavi Işık adlı geleneksel çocuk oyunu ve tam karşılarında duran, sahnenin ana işlevi olan dev bebek…        

                                                                                                                                                                      BAŞROL OYUNCULAR: Jung-Jae, Ho-YeonJung, ParkHae-Soo

TÜRKÇE İSMİ: Mürekkep balığı oyunu

BÖLÜM SAYISI: 9

YÖNETMEN: Hwang Dong-Hyuk

SENARİST: Hwang Dong-Hyuk 

YAPIMCI: Hwang Dong-Hyuk