STANLEY KUBRİCK, KISACA – Karaköy Mono

Stanley, Romanya doğumlu senarist ve yönetmen. Küçük yaşlarda zamanını New York’un çalkantılı dönemlerinde büyük sinema salonlarında film izleyerek geçirdi. Kendisine yaş gününde hediye edilen fotoğraf makinesi görüntülerin perspektifine olan ilgisini arttırdı.

1950’de ilk kısa filmi 16 dakikalık boks belgeseli Day Of The Fight’i çekerken Look için yaptığı haberlerden edindiği izlenimler belgesele yansımıştır. 1953 tarihli ilk uzun metraj filmi Fear And Desire’dan önce ise iki belgesel daha çekmiştir.

Çevresindekiler Stanley’in yaşayan her yönetmeni etkilediğini söyler. Flimlerinin sadece görsel yanıyla değil, montajı ve filmin müziğine kadar ilgilendiğine dikkat çekilir. Görüşlerini ve isteklerini tam aktarabilmek için tekrar edinmekten kaçınmamıştır. Filmlerde hoşuna gitmeyen çekimleri tekrar ettirmesi sadece aynı şeyi çekmek değil genellikle olgunlaşıp gelişerek mükemmele döndürme eyleminin tezahürüdür. Flimlerinin çoğunun konusu Gerilim/ Bilimkurgu/ Korku/ Savaş/ Erotik ve Psikolojiktir.

1953 Fear And Desire ( Korku Ve İstek)

Stanley’in ilk dramatik 1953 yapımı siyah beyaz orta metrajlı kurgusal bir savaş filmi. Yönetmenin filmde tüm görsel anlatımdan faydalandığı ve film için karartma, açılma, zincirleme, geçiş, çevrinme ve kamera kaydırma gibi tekniklerle filme ruhunu verdiği görülür. O vakitlerde 25 yaşında olan Stanley, hiçbir stüdyonun desteğini alamadığı için filmin başlangıçta izlenme oranı hayli zayıf olmuştur. 1951’de New York Times’da çıkan bir habere göre filmin bütçesini 50.000 dolarlık bir seviyede tuttuğu bilinmekte. Kalifornia’nın ormanlık bir bölgesinde uygun bir yer bulduktan sonra çekimler 15 ile 21 gün arasında tamamlamayı tasarlanmaktadır. Başlangıçta sendikal bir ekip kullanacağı yolundaki haberlere karşın Stanley, kamerayı da kendisi kullanmıştır. Fear And Desire kendi kişisel sınırlarından uzağa düşmüş insanlar üzerine düşünceli, genellikle duygu yoğunluğuyla ilgili bir film olarak nitelendirilmekte.

1962 Lolita

Rus yazar Vladimir Nabokov un romanından uyarladığı 1962 yapımı siyah beyaz film, hem ahlaki hem de adli suç filmine dönüşen sarsıcı bir film. Filmin pornografik mesajlar içermesi ve küçük kızlardan hoşlanan bir karakterin canlandırılması yayıncılar ve film yapımcıları tarafından kolay kabul edilebilir bir teklif olmamıştır.                                                                                                                                                    Seyircinin de ilk başta küçük bir kızı baştan çıkarma hareketinde bulunan karaktere karşı çıkması daha sonra kızı gerçekten sevdiğini görünce ahlaki bir ön yargının boşuna olduğu kanaatini oluşturacaktır. 14 yaşındaki genç kızın güzelliğiyle büyülenen Humbert, onun çocuksu davranışlarından anlamlar çıkartarak hayaller kurmaya başlamıştır…