Yaşasın, Hâlâ Hayattayız! – Karaköy Mono

Salt’ın “Bilinmeyene Doğru” sergisini ziyaret etmek için son hafta! 

Sergi sanatçılarından Agnieszka Polska’nın uzun metrajlı film gösterimi 11 Ağustos Perşembe günü Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleşecek.

 Salt’ın Varşova Modern Sanat Müzesi iş birliğiyle düzenlediği Bilinmeyene Doğrukapsamında hazırlanan Duvarda Bir Çatlak etkinlikleri, sergide yer alan Polonyalı sanatçılardan Agnieszka Polska’nın uzun metrajlı filmi Hurrah, We Are Still Alive! [Yaşasın, Hâlâ Hayattayız!] (2020) gösterimiyle sona eriyor. Herkese açık ve ücretsiz gösterim, 11 Ağustos Perşembe günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleşecek.

Video ve fotoğraf sanatçısı Agnieszka Polska’nın yazıp yönettiği Hurrah, We Are Still Alive! [Yaşasın, Hâlâ Hayattayız!], Rosa Luxemburg hakkında bir film üzerine çalışmakta olan bir oyuncu topluluğunu konu alıyor. Yönetmen Rainer Werner Fassbinder’in öncülüğündeki bir sanatçı grubundan ilham alan film, karizmatik yönetmeninin ansızın kayboluşu etrafında gelişiyor. Topluluk oyuncularının kendi birlikteliklerini ve ortak ideolojilerinin amacını sorguladıkları bu hikâyede Polska, bir sanat pratiği olarak film yapmanın eleştirel ama dolaylı gücü ile politik bir harekete dâhil olmanın dolaysızlığı arasında bir yön bulma sürecini odağına alıyor.

Üretimlerinde belgesel formunu sorgulamaya açan Polska’nın The Thousand-Year Plan[Bin Yıllık Plan] (2020) filmiyse, Bilinmeyene Doğru kapsamında Salt Beyoğlu’nun üçüncü katında yer alıyor. Varşova Modern Sanat Müzesi Video ve Film Koleksiyonu’ndan bir seçki sunan sergi, 14 Ağustos Pazar gününe kadar Salt’ın Beyoğlu ve Galata yapılarında ücretsiz ziyarete açık.

Duvarda Bir Çatlak, Salt Araştırma ve Programlar Direktörü Fatma Çolakoğlu ile yazar-editör Eda Sezgin tarafından hazırlandı. Sergi paralelindeki Açık Sinema gösterimi hakkında ayrıntılı bilgiye saltonline.org ve Salt’ın sosyal medya hesaplarından erişilebilir.