Side Tanrıkulu Eserleriyle ARTANKARA ve Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde! – Karaköy Mono
Sanatçı Side Tanrıkulu’nun eserleri, 9-12 Mart 2023 tarihlerinde düzenlenecek ARTANKARA International Contemporary Art Fair’de, 9-15 Mart 2023 tarihlerinde de Dolmabahçe Sanat Galerisi’ndeki ANBEAN sergisinde sanatseverlerle buluşuyor.
Resimlerinde karamsar temaları benimseyen bağımsız sanatçı Side Tanrıkulu9-12 Mart 2023 tarihlerinde ATO Congresium’da düzenlenecek ARTANKARA International Contemporary Art Fair’in dokuzuncu edisyonunda yer alacak. Sanatçı, 9-15 Mart 2023 tarihlerinde de Goya Art Gallery’nin Milli Saraylar Saray Koleksiyonları Müzesi Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde düzenlediği ANBEAN isimli karma sergide bulunacak. Adana’da yaşayan Tanrıkulu, kendisini ve eserlerini bir kalıba sığdırmaktan imtina ediyor. Bu yüzden eserlerini belirli bir tema veya disiplin içinde üretmiyor. Fransız yazar ve sanatçı Jean Dubuffet’nin kurucusu olduğu Art Brut (Ham Sanat) akımında olduğu gibi kendini sanat yoluyla ifade ediyor.
ÖDÜNSÜZ YAPABİLDİĞİM TEK ŞEY RESİM
Hayatının buhranlı ve çalkantılı dönemlerini resimlerinde yansıtan Tanrıkulu, son iki senedir yoğun bir üretim süreci sonunda ortaya koyduğu eserlerini nihayet sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatı insanı iyileştiren bir araç olmaktan çok bir ifade biçimi olarak gören ve kabul eden Tanrıkulu, “Benim kendimce dış dünyaya kayıtsız kaldığım, ödünsüz yapabildiğim tek şey resim. Bir kaygım, bir iddiam olmadan resim yapıyorum. Çizgimin olmaması hoşuma gidiyor. Süregelen kaos, sıkıntıdan kurtulamamanın getirdiği boşluk, o boşluğun içinde bir yere tutanma ve yeniden başlama çabası, gündelik yaşam… Dünya hali beni her gün zehirliyor, panzehir lazım. Güzel sanatların farklı disiplinlerinden beslenmek, zihnimde “yalnız değilsin!” alarmı verip beni sarıp sarmalayarak yüzeyde kalmamı sağlıyor. Kimileri hayatını, sanatın sunduğu sonsuz ifade biçimine borçludur” diyor.