Pera Müzesi eserleri, internet ortamında sanatseverlerle buluşuyor – Karaköy Mono

Pera Müzesi, izleyiciyle koleksiyon eserleri arasındaki iletişim yollarını genişletmeye ve sanatı ulaşılabilir kılmaya yönelik geliştirdiği dijital projelere bir yenisini ekledi.


Dijital projelere önem veren Pera Müzesi, bu kez koleksiyonlarını Google’ın web tarayıcısı Chrome aracılığıyla sanatseverlere ulaştırıyor. Google Chrome’un kullanıma sunduğu uzantılar (extensions) tarayıcılara yeni özellikler kazandıran kod parçacıklarından oluşuyor. ‘Pera Müzesi’nden Eserler’ (Artworks from Pera Museum) isimli Google Chrome uzantısı ile açılan her yeni sekmede Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonlarından rastgele bir eser sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Böylece kullanıcı, standart ve olağan sekmeler yerine müze koleksiyonlarından sürprizli ve keyifli bir seçki deneyimleyebiliyor.

‘Pera Müzesi’nden Eserler’ uzantısında müzenin Oryantalist Resim, Kütahya Çini ve Seramikleri, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri ile İstanbul Fotoğraf koleksiyonlarından seçilen eserler yer alıyor. 50 adedi aşkın eserin yer aldığı uygulamada kullanıcılar, birbirinden farklı eserlerle karşılaşarak hem sergilenmeyen koleksiyon eserleri hakkında fikir ediniyor hem de gündelik hayatlarında sanata yer açmış oluyor.(BirGün)