BJÖRK, UTOPIA’NIN İLK KLİBİ “THE GATE”İ YAYINLADI – Karaköy Mono

Benim için yeri çok ayrı olan, arkadaşlar arası geçen sohbetlerde “Tanrıça ve Hayvan arası bir canlı” olarak nitelendirdiğim, Soley ile yaptığım röportajda da “Dünya üzerindeki en güçlü kadınlardan bir tanesi” yorumunu aldığım 51 yaşındaki İzlandalı müzisyen, besteci ve oyuncu Björk, bugün yeni çıkacak albümü, Utopia’nın ilk klibi “The Gate”i yayınladı!


Alessandro Michele ve  Andrew Thomas Huang işbirliği ile yapılan müzik videosu, Björk ve ekibinin, düşünce yapısı ve kalplerinden geçenlerin inanılmaz bir sentezi durumunda! Müziğin, renkler ve birbirinden güzel, ütopik görsellerle işlendiği klip, kendini tekrar tekrar, hayranlık içinde izlettiriyor. Ama tabii ki Björk’ten ve ekibinden çıkan bir işin bu derece hayranlık bırakması, kimsenin şaşıracağı bir şey değil.

Björk’ün yeni çıkacak albümü Utopia ve The Gate için Dazed dergisine yaptığı “The Gate esasen bir aşk şarkısı ama ben ‘aşk’ı daha aşkın bir anlamda kullanıyorum. Vulnicura, oldukça kişisel bir kayıpla ilgiliydi, sanırım bu yeni albüm ondan çok daha büyük bir aşkla ilgili. Aşk, yerine daha iyi bir kelime bulunana kadar ‘ruhani’ diyebileceğim bir şekilde yeniden keşfetmeye dair. “  açıklaması aslında bize de “İyi seyirler!”den başka diyecek pek bir şey bırakmıyor.