BEYOĞLU SİNEMASI KAPILARINI YENİDEN AÇTI – Karaköy Mono

Kısa bir süre önce kapanmanın eşiğinden dönen Beyoğlu Sineması, 28 yıllık salonunu yeniledi.


Beyoğlu’nu Beyoğlu yapan noktalardan biri olan Beyoğlu Sineması kısa bir süre önce kapanmanın eşiğinden döndü ve 28 yıllık salonunu yeniledi.

Sinemanın ortaklarından Cem Altınsaray, Midwood Istanbul Film Studio Complex’in katkılarıyla yenilenen salonun açılışında, sinemanın yenilenme serüvenini anlattı.

Altınsaray, Beyoğlu Sineması’nın, seyircinin gelmemesi ve film piyasasına olan borçlarından dolayı kapanma noktasına geldiğini söyledi.

Kısa bir süre önce sinemanın kapatılacağının duyurulduğunu aktaran Altınsaray, “Yıllar önce burayı kuran ve bugüne kadar yaşatan insanlar, gözyaşlarıyla bir veda metni yazdı. Ben de o noktada sosyal medyada bir zincir yazdım ve bu konu üzerine bir kamuoyu oluştu. Bir anda bir kenetlenme oldu ve ben oradan aldığım cesaretle, uzun zamandır tanıştığım, ahbaplık ettiğim bu sinemanın yöneticileriyle bir araya geldim. Peşpeşe toplantılar yaptık. ‘FilmLoverss’ın kurucusu Utku Ögetürk’ten yardım istedim ve o da benim yanımda olmaya başladı” diye konuştu.

Birlikten yeni bir ‘Beyoğlu Sineması’ doğdu

Altınsaray, sorumluluk aldıklarını ve çalışmaya başladıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Bir ‘Sadakat Kart’ kampanyası başlattık. Bu kartla seyirci belli bir süreyle kombine film izleme hakkına sahip oldu. Bu kartın satışları ilk başta çok iyi gitti ama sonradan aynı hızı koruyamadık. Sonrasında bir sponsor arayışına girdik ve Midwood devreye girdi. Borcu kapatmak kadar, buranın bir daha borca girmeyecek duruma gelmesi de önemliydi. Sponsorumuzla iyi anlaştığımız için yaklaşık 3 hafta faaliyeti durdurmaya karar verdik bir anda ve Film Ekimi’ne yetiştirmeye çalıştık.”

Açılış gecesinde, konuşmaların ardından İtalyan sinemacı Giuseppe Tornatore’nin yazıp yönettiği ve 1989’da “Yabancı Dilde En iyi Film” Oscar’ını alan “Cennet Sineması” adlı filmin gösterimi yapıldı.

Sanat dünyaSının önemli isimleri ‘Sadakat Kart’ bilet satarak destek olmuşlardı. Hazal Kaya, Yekta Kopan, Mert Fırat ve daha birçok ünlü isim Beyoğlu sinema için bilet satan isimlerden.

(BirGün)