NÂZIM HİKMET ŞİİRLERİ METİN BELGİN‘İN SESİYLE PLAK FORMATINDA – Karaköy Mono

Dünya şairi ve Türk şiirinin ulu çınarı Nâzım Hikmet’in şiirleri usta oyuncu ve yönetmen Metin Belgin tarafından ülkesinde ilk kez seslendirilerek Rainbow45 Records yapımcılığında plak formatında dinleyiciyle buluşuyor.


Sedef Erçetin Atala’nın viyolonseli ile eşlik ettiği bu albüm, Nâzım Hikmet’in 115 yaşına bir saygı duruşu niteliğinde…

Bin adetle sınırlı ve numaralandırılmış olarak, şairin şiirlerinin ve bilinmeyen fotoğraflarının da yer aldığı şık tasarımıyla 180 g. siyah plak olarak üretilen albüm, koleksiyonerler ve Nâzım Hikmet sevdalıları için nadide bir çalışma.

İlk kez 1930’da “kendi sesinden” plak kaydı yapılmıştı 

Şair, 1930 yılında “Bahri Hazer” ve “Salkım Söğüt” adlı şiirlerini 78 devir taş plak kaydına okumuştu. Türkiye’de ”kendi sesinden” ilk gramofon şiir plağı büyük ilgi ve beğeniyle karşılanmış, evlerin dışında kahvehanelerde de dinlenmişti. Nâzım Hikmet’in Türk şiirine getirdiği yeni ses ve ahengin coşkusuyla kulaktan kulağa yayılarak kısa sürede tükenen plağın tekrarı basılmamıştı. 1959’da Fransa’da üretilen başka bir plak, Nâzım’ın Fransızca okuduğu şiirlerinin albümüdür. Ülkemizde 1970’lerde kendi sesinden şiirleri 45’lik olarak piyasaya sürülmüştür. Kaset ve CD formatında pek çok şiirinin farklı sesler tarafından okumaları çoğaltılmıştır, ancak yeni teknolojilere uzun bir süre yenik düşen plak kaydı hiç yapılmamıştır.