Evrenler Oluşturmak: Mennifir – Karaköy Mono

Fransız illüstratör ile Instagram üzerinden tanışmamızın ardından çizimlerinden fazlaca etkilenip, onu sorulara boğmaya başladık. İşte Mennifir’in ve evrenleri hakkındaki sohbetimiz!

*Scroll down for English

 

Mennifir Kimdir? Neler yapıyor? Planları nelerdir?

Hey! Ben Mennifir, illüstrasyonlar, çeşitli çizimler ve dijital sanatlar üzerine çalışıyorum. Hayalim bir gün bir uzaylı ile tanışmak ya da en azından bu evrende yalnız olup olmadığımızı keşfedecek kadar uzun yaşayabilmek. Çok fazla bir geçmişim var diyemem, sadece (çoğunlukla) rüyalarını çizmeye çalışan birisiyim.

Çizmeye nasıl başladın?

Okulda, ders sırasında defterlerimin altlarına çizerek başladım. Genellikle derslerde çokça sıkılan ve okulun bana verdiğini pek umursamayan birisiydim. Hiç bir zaman bir ressam veya bir illüstrasyoncu olmak istemedim. Tek yapmak istediğim, zihnimi kağıt üzerine yansıtabilmekti. Hala da bunu yapıyorum.


Genel anlamda ilham aldığın şeyler nelerdir?

Ana ilham kaynağımı uykularım oluşturuyor. Evrenlerimin veya temalarımın büyük bir çoğunluğu direkt olarak rüyalarımdan geliyor. Hatta, uyandığım zaman rüyalarımın cevherini unutmamak için konseptleri, fikirleri kelimelere döküyorum. Her seferinde de öyle veya böyle ne gördüğümü ve nasıl hissettirdiğini hatırlıyor oluyorum.

Aynı zamanda da bolca okuma yapmaya çalışıyorum. Lovecraft Evreni’nin, Jack London’un, Stephen King’in kısacası ezoterik ve fantastik edebiyatın büyük bir hayranıyım. Doğa, ilhamımın son bölümü diyebilirim. Ormanda uzun yürüyüşlere çıkarak yaprakları, dalları, ışığı, gölgeyi, gökyüzündeki kontrastı, her şeyi incelemeye çalışıyorum.  Şehrin göbeğinde yaşasam da pek önemli değil. Güzelliği her yerde bulabilirsiniz. Çöp kutusunda bile… Nasıl bakacağınızı öğrenmekle ilgili bir durum.

Kiminle çalışmak isterdin? İdolün var mı?

Fransız Dergisi HEY! ile çalışmayı çok isterim. Pop kültürü ve sanat üzerine bir dergi. Uzun zamandır takip ettiğim ve içinde işimi görmekten gurur duyacağım bir durum olurdu. İdolüm var diyemem. İşlerini ve fikirlerini sevdiğim insanlar var diyebilirim.  Tolkien gibi karışık ve kaynaşık evrenler yaratma beceresine sahip insanlara hayranlık duyuyorum. Philippe Druillet gibi illüstrasyon sanatçılarının bir dizi resim ile beraber birlik oluşturan, hikaye anlatıcılığının gücü inanılmaz bir şey. Her parçası kendi evreninin bir parçasını yansıtıyor.

Sence sanat insanlara yardım ediyor mu veya hayatta kalmasını kolaylaştırıyor mu?

Evet. Bir şekilde hepimiz, basit olsun ya da olmasın sanat ile ilgili bir şeyler yapıyoruz. Herkes hayal ederken, gülerken, iyileştirirken, acımızı azaltırken yaratıcı tarafımızı kullanıyoruz. Beni asıl etkileyen taraf, kendi anlamlarımızı kullanarak üretmemiz. Her sanat eseri insan düşüncelerini,  keşkelerini, korkularını ve umutlarını gösteriyor… Sanat tarihi insanların karanlık ve aydınlık taraflarıyla bütün derin fantezilerinden oluşuyor.

Sence, sosyal medya sanatı ve sanat galerilerini nasıl değiştirdi?

Sosyal medya kesinlikle sanat ve galeriler için iyi bir şey. Çok daha fazla insan sanat eseri veya görsel üretebiliyor ve dünya ile paylaşabiliyor. Galerilerdeki insanlar gibi çok ünlü olmanız da gerekmiyor. Demeye çalıştığım şey, çizmeye küçük evimin kanepesinde başlamış olmama rağmen röportaj için istekte bulundunuz. Farklı ülkelerde olmamıza rağmen sanatım size internet sayesinde ulaşıyor.

Aynı zamanda da durdurulmaz bir görsel akınına uğruyoruz. Bu kadar yüklü bir şekilde görsel üretime maruz kalmamız belki de daha nitelikli işlerin daha az ilgi çekmesine sebebiyet veriyor. Instagram’ın dünya ile sanatını paylaşmak için güzel bir kanal olduğunu söyleyebiliriz ama insanlar sizce gerçek dikkatlerini veriyorlar mı? Sanat görüşüm hayranlık duymaktan tüketime doğru değişti.

Aynı zamanda gördüğüm kadarıyla sanatı kopyalamayı da kolay hale getiriyor. Eser hırsızlığı veya bir işi çalmak gerçekten çok yaygın. İnsanların eserin arkasındaki sanatçıyı araştırmadan bir eseri kopyalayıp paylaşması artık çok kolay.

Okuyularıma söylemek istediğin bir şey var mı?

Özel bir şey yok, sadece merakta kalmalarını yeni şeylerin farkında olmalarını söyleyebilirim. Benim için önemli olan bilmek ve anlamadığım, yapmaktan hoşlanmadığım şeyler yapmak. Yeni konseptler farklılıklardan, tartışmalardan ve anlaşmazlıklardan çıkar. Akli durumunuzu korumak için, her zaman size rahatsızlık verdiği için sorular sorduracak şeyleri arayın.

Bonus Kitap Önerisi: The colour out of Space  H.P. Lovecraft.

 

Çizimlerin devamı için: Instagram/Facebook


Who is Mennifir? What is he doing? What are his plans?

Hey ! My name is Mennifir and I’m doing illustrations, drawings, compositions and digital arts.My dream is to meet alien some day or at least, live long enough to discover if we are alone or not in universe (and both are fucking scary). I don’t have specific history, i’m just drawing visions i have during my sleep (moslty).

How did you start drawing?

I started drawing at school at the bottom of my lessons sheets. I was really bored about all the lessons and didn’t cared about what school could brought me. I never wanted to become an artist or an illustrator. All i wanted is letting my mind express itself on the paper : and that’s still what i do.

What are your inspirations in general?

My main source of inspiration is my sleep. A lot of my universes and thematics are directly inspired from my dreams. In fact, when i wake up, i write a lot of words, concepts or ideas before forgetting the essence of my dreams. I almost remember every time more or less what i saw, how it felt.

I also read a lot : i’m huge fan of esoteric and fantastic literature as Lovecraft universe, Jack London, Stephen King, etc. Nature is the last part of my inspiration. I walk a lot, alone in the woods and I spend a lot of time looking at the branches, the leaves, the lights, the shadow, the contrasts in the sky, everything.

I live in the heart of my city but it doesn’t matter, you can find beauty everywhere, even in a trash can : it is up to you to learn how to see it.

Whom would you want to work with? Do you have any idols?

I would like to work with the french magazine HEY! that is a pop culture and art magazine. I read it for long time and it would be quite accomplishment to see one of my artwork inside.

I dont have idols, just some people i like the work or the ideas. I admire a lot the ability of creating a complex and coherent universe as Tolkien for example.The power of storytelling through series of images create an union between each part : the illustrator Philippe Druillet is the perfect exemple. Each piece describe an aspect of his universe.

Do you think that art can help people or lets say make easier to survive?

Yes, i do : in some way, we all do arty stuff, even this is really cheesy to say. Everyone uses its creativity to dream, laugh, ameliorate his life, reduce the pain, etc.

The part that fascinate me the most is the ability to create something with it’s own meaning (or not). Every art piece show a piece of human thoughts, wishes, fears, hopes… History of art is history of deep human fantasies with its dark and light sides.

How do you think social media effected the atmosphere of art and galleries?

Social medias are certainly a good things for art and galleries. More and more people can produce an image or an art piece and directly share it with the world. You don’t have to be super famous or close than someone that can exposes you in a gallerie ; I mean, you asked me for an interview and i just started my carrier drawing from the bottom of my couch, in my little appartement. We are in different countries but still, my art came to you through the internet.

On other hand, i could say we are flooded by an unstoppable stream of images. Surrounded by an huge number of graphic production, we are maybe less attentive to the quality of the work. Instagram is quite a good tool to quickly show your art to the world, but can we say people pay a real attention to it ? Our way of looking at art changes from admiration to consumption. Our way of consuming and producing images evolved: it is easier to publish your art and get known, but we are also much more doing it.

I could also notice that it makes art easier to copy : plagiarism or stolen work are a current thing in social medias. It is so easy to take and publish a picture that many people don’t even look for the artist behind.

Do you have anything to say to our readers?

Nothing special, just staying curious and aware to new things. It’s important to me to know and do things i don’t like or don’t understand. New concepts comes from opposition, debate, disagreement. Always searching for something disturbing that forces us to ask questions, to think about our state of mind.

Bonus Book Suggestion:  The colour out of Space by H.P. Lovecraft.

For more: Instagram/Facebook