Füzyon İhtiyacı: Acid Arab – Karaköy Mono

Doğu müziğinin melodilerinden ve karmaşık ritim yapılarından etkilenerek bu yapıyı batı müziği ile harmanlayan Acid Arab ile 30 Mart Babylon Konseri öncesinde küçük bir söyleşi gerçekleştirdik!

*Scroll down for English

 

İnsanlar çoğunlukla doğuya özgü melodileri İslam ile özleştiriyor, ama biliyoruz ki müziğin sınırları yoktur. Sizce insanlar neden bu bağı kuruyor? Bu düşünce sizce müziğinize bir önyargı yaratıyor mu?

Bunun üzerine düşünmüyoruz bile… Din Arap dünyasının önemli bir noktası olsa da, kendi adımıza  konuşmak gerekirse, pek dindar insanlar değiliz. Sadece, insanlara rahatsızlık vermemek için kutsal kelimeler kullanmamaya çalışıyoruz, dualarda geçen kelimeler gibi…

Türk bir dinleyici olarak, kullandığınız melodilerin ve sesler, biraz da bu tarz bir müzikle büyüdüğüm için tanıdık geliyor. Peki ya batı müziği ile yetişmiş insanların tepkileri neler oluyor?

Bazen, bizim gibi radyo ve sinema gibi kanallarla doğu kültürüne tanık olmuş oluyorlar. Bazen de bir şey bilmiyorlar. (Tek bir yaşlı kadın dışında) Bugüne kadar yaptığımız şeyi anlamayan birisiyle karşılaşmadık.

Cem Yıldız ile beraber çalıştığınız “Stil” şarkısının arkasındaki hikaye nedir?

İnsanlar’ın büyük bir hayranı olarak (Aynı zamanda Barış K, ve genel anlamda Türk müziğinin diyebiliriz). Bizim için Cem’e bizimle şarkı yapmak ister misin diye sormak tamamen doğaldı. İşin komik olan tarafı biz Stil’i enstrümental bir şarkı olarak düşünüp, Cem’in de üzerine saz çalmasını istiyorduk. Ritmi ona gönderdiğimiz zaman, uzun saz solosu sürpriz bir şekilde vokale bağlandı. O kadar etkilendik ki şarkının ana noktasının o olması gerektiğine karar verdik. Sonra parçamız da bir şarkıya dönüştü.

Post-modernist zamanda füzyon türünün yeri nedir?

Dünyanın kapitalizmden daha çok füzyona ihtiyacı var.

2018’de yeni albüm geliyor mu?

Evet!

Türkiye konserinden önce dinleyicilerinize söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ne zaman Türkiye’ye gelsek, inanılmazdı. Türk dinleyicisiyle hissettiğimiz özel bağ sebebiyle kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Hatta, İstanbul’da yaşayan bazı hayranlarımız Berlin’e bizi ziyarete bile geldi. Sadece bütün sevgimizi ve tekrar onlarla buluşmak için hissettiğimiz sabırsızlığı paylaşmak istiyoruz!Majority of the people matches eastern melodies with Islam, but music has no boundaries. How do you think people match those melodies with Islam and do you think it creates and bias to your music?

We don’t even think about that. Religion is an important part of cultural life in the Arab world, but as we speak only for ourselves, we are not religious. We only try not to offend anyone by using sacred words in our music, like a call to prayer.

As a Turkish listener, I kinda grow up with those melodies and they sound really familiar, but how about the reaction of a people who grew up with western culture?

Maybe, like ourselves, they’ve been exposed to eastern culture through radio, cinema, etc. Maybe they don’t know sh*t. To this day, we have never met anyone who doesn’t understand what we do (with the exception of one old lady).

What is the story behind your song with Cem Yıldız “Stil”?

We are big fans of Insanlar (also big fans of Baris K, and of Turkish music in general). It was totally natural for us to send Cem a mail asking him if he would make a track with us. The funny thing is that we thought ‘Stil’ as an instrumental and wanted Cem to play saz on it. We sent him just beats & bass, he sent back a long saz solo followed by a surprising vocal part. We were so thrilled by this that it became the center point of the track and the track became a song.

What is the place of fusion genre in the post-modernist era?

The world needs fusion instead of capitalism.

Is there any new album coming in 2018?

Yes!

Is there anything you would like to say before your gig in Turkey to your crowd?

Every time we’ve come to Turkey to play, it was amazing. We are so lucky to feel a special connection with the Turkish audience. Some of our Istanbul ‘fans’ even came to see us in Berlin. So we just want to send all of our love and express our impatience to be back!