ORTADOĞU RÜYASI – Karaköy Mono

Ali Ünal ve Fırat İtmeç’in geçen yıl İzmir’de K2 Güncel Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdikleri “Arabesk Fantazya” adlı kişisel sergilerinden sonra ürettikleri eserlerden oluşan “Middle East Dreamin’ ” adlı sergileri, 12 Ocak-24 Şubat tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

Merdiven Art Space, heyecan verici keşiflere kucak açtığı programına sanatçı ikilisi Ortadoğu’nun İstanbulda’daki ilk kişisel sergisiyle devam ediyor. Mekâna özgü bütünsel bir yerleştirme olarak tasarlanan, “Middle East Dreamin’ ” adlı sergi; resim, heykel, video, yerleştirme, çizgi roman, tekstil gibi çeşitli alanlarda üretim yapan ikili, otobiyografik anlatılar etrafında şekillenen çalışmalarında, ironi ve sembolizmden yoğun şekilde beslenen yaklaşımlarını, gerçeküstü bir kurguyla birleştiriyor.

Merdiven Art Space’te izlediğimiz sergide birbirinden farklı birçok obje, heykel, resim, poster, video, enstalasyon vb. disiplinlerle karşılaşıyoruz. Çeşitli mataryeller kullanarak eserleri oluşturdukları bu sergide Ali ve Fırat, Ortadoğu coğrafyasının Batı ile yanlış uyumlanışının doğurduğu manevi karışıklığı ve karşıtlığı; yakın gelecek tasviri bağlamında resim, heykel ve video gibi görselleştirmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla bu coğrafyada görmeye alıştığımız eşyaların Yeni Dünya’ya özgü birtakım ögelerle birleştirilmiş hallerini üretmişler.

Bir röportajda, “Üretim yaparken kullandığımız malzemenin ucuzluğuna dikkat ettik. Çünkü hem Ortadoğu’yu hem de postmodern zamanın yapaylığını ve ucuzluğunu betimlemede bu ucuz malzemelerin oldukça etkili olduğunu düşünüyoruz.” diye belirttiler. ORTADOĞU sergisi; Post-Modernizme ait oldukları coğrafi ve sosyo-kültürel şartlar elverdiğince adapte olmaya çalışan bir toplumun gençleri olarak, içinde bulunduğumuz ‘Özgürlük/Bilgeler Çağı’nın bireyde yarattığı zihinsel ve duygusal açmazları dile getiriyor.

Sergiyi 24 Şubata kadar Merdiven Art Space’de gezebilirsiniz.