Daha ‘Rick and Morty’i izlemediniz mi? İşte bilmeniz gerekenler! – Karaköy Mono

Ne zaman “Rick and Morty”nin cazibesini anlatmam istendiğinde, bir düşünce deneyi öneririm.

Hayal edin ki dünyadaki trajediler 24 saat kesintisiz haber yayınıyla oturma odanızı boyuyor. Ülkeniz, kendinizi bildiniz bileli çatışma içerisinde. Üniversiteyi büyük bir miktar borçla bitirebildiniz. Aynı zamanda, dünyanın ekolojik krizinin hiç aklınızdan çıkmadığını ve gerçek insanlara konuştuğunuzdan daha çok internette zaman geçirdiğinizi düşünün.

Böyle biri olsaydınız, hangi televizyon programı size hitap ederdi?

“Rick and Morty”,  Justin Roiland ve Dan Harmon imzalı Adult Swim animasyon komedisi, cevabınız olabilir.

Nihilist olma noktasına varacak kadar karanlık, absürdist olan dizi,  bir roman ya da seri dramanın yanı sıra bir internet videosu ya da şakası gibi işliyor. Dizi aynı zamanda, bugünün gençleri arasında yaygın olan yabancılaşma, kaygı ve kuşkuculuk duygularına değiniyor.

Kısa zaman önce ise 70 bölüm daha oluşturulacağı onaylandı. Adult Swim geçen hafta, dizinin yaratıcılarıyla yaptığı genel bir anlaşmanın parçası olarak “Rick and Morty”nin 31 bölümlük ilk üç sezonunun ardından bu rakamın iki katı sayıda bölümle geri döneceğini duyurdu.

Ne hakkında?

Aksi, alkolik bir bilimsel deha Rick Sanchez ve genç torunu Morty Smith baş rollerde.

Dizinin başında, Rick uzun bir sürenin ardından yeniden ortaya çıkar. Rick, kızı Beth ile tekrar bir bağ kurmak için çabalarken torunu Morty ile işler daha kolaydır. Böylelikle Morty büyük babasına yolculuklarında eşlik eder ve birlikte çoklu evrende farklı maceralara çıkarlar.

Rick’in varlığı, Beth’in talihsiz kocası –Rick’in nefret ettiği- Jerry ile ailenin kalanı arasında sorunlar yaratır.

Kulağa çok da yabancı gelmiyor. “The Simpsons” veya “Family Guy”dan nasıl farklı?

Her üç dizi de canlı sitcomlarının parodileridir. “The Simpsons” ve “Family Guy” parodisini yaptığı türü eleştirirken “Rick and Morty” altüst eder.

Homer Simpson ve Peter Griffin nihayetinde iyi birer babadırlar ve asla Amerikan değerlerini sorgulamazlar. Bunun aksine, Morty’nin babası Jerry Smith, “M. Night Shaym-Aliens!” bölümünde görüldüğü gibi gerçek hayatını bir simülasyondan ayırt edemez.

Ve Rick, dizideki diğer baba figürü, “İnsanların ‘aşk’ dedikleri, hayvanları üremeye zorlayan sadece kimyasal bir tepkiden ibarettir” ve “Ben dünyanın en iyi adamı değilim çünkü ben en akıllısıyım ve iyi olmak, aptal insanların kendilerini garantiye almak için sürdürdükleri bir şeydir” gibi repliklere sahip.

Bir bilim kurgu dizisi mi?

Evet. Kısmen. Rick, onu ve yanındakileri bilinen evrenin ötesine taşıyabilen teknolojiyi yaratabilmiş bir bilim insanıdır. O ve Morty düzenli olarak uzaylılar ve çeşitli varlıklarla karşılaşırlar. Mesela Rick, “Pickle Rick” bölümünde aile danışmanlığına katılmamak için kendini bir turşuya çevirir.

Ama tür esasları dizide ikincil tutuluyor. Genellikle bilim kurgu kategorisi hayatlarımızın, büyük ama sonuçta kayıtsız bir evrenler koleksiyonunda, sürekli değişen zaman çizelgelerinde birer anlamsız kırıntı olduğunu göstermek için kullanılıyor.

Peki ben izlemeli miyim?

Hangi sizden bahsediyorsunuz? “Rick and Morty”de herkesin potansiyel olarak sonsuz versiyonları var. Hatta şeytani bir Morty bile bulunmakta.

Gerçekliğin bu yinelemesindeyse 1. ve 2. Sezonlar Hulu’da yayınlanmakta ve 3. Sezonun bazı bölümleri Adult Swim web sitesinde mevcut.

Kaynak.

Çevirmen: Ece Göç.