İskandinavya’dan Gevrek Gibi Röportaj: Nordik Simit – Karaköy Mono

Büyüleyici İskandinavya’yı kültürü ile keşfedebileceğiniz, film, dizi, müzik, seyahat ve daha fazlası için inceleyebileceğiniz Nordik Simit’in kurucusu Utku Çubukçu ile ufak bir röportaj gerçekleştirdik.

Önce seni biraz tanıyalım. Utku kimdir, neler yapar?
Merhabalar, ben Utku. Kendimi tanıtmayı hiç beceremiyorum. Blog haricinde hala Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyorum. Blog ve okul dışında Patika Travel ile Kuzey’e turlar düzenliyoruz. Yoğun ama eğlenceli bir hayatım var gibi

Nordik sevdası nerden geliyor?
Aslında ben de nereden çıktığını tam bilmiyorum. Çocukluğumdan beri bir Kuzey Kutbu hayranlığım vardı, daha sonra filmleri, müzikler derken Kuzey ülkelerinin kültürü ile tanıştım. Bir Nordik filmi izleyip sevince başka neler var, neler izleyebilirim diye araştırırken birden bu kültürün içine düşmüş oldum.

Peki ya blog/sayfa nasıl başladı? Neden isim Nordik Simit?
Yukarıdaki paragrafın devamı olarak; öğrendiğim/ keşfettiğim bilgiyi paylaşmayı da çok seviyorum. İki sevgimi birleştirince böyle bir şey ortaya çıktı. Kendi halimde paylaşımlarımı yapmak istiyordum, hiç bu kadar büyüyeceğini düşünmemiştim.
İsim için de hem Türkçe hem de tüm dünyada bilinen iki kelimenin birleşimi olsun istedim. İlk kelimenin Nordic’ten Nordik olacağı kesindi. Devamı için de Türkiye’deki yemeklerden giderken bir arkadaşım “Simit”i önerdi. Böyle başlamış oldu

Sence sanat anlamında, Türkiye ile arasındaki belirli farklılıklar nelerdir?
Toplumun her kesimi bir şekilde sanat ile içli dışlı. Sanatçı değilse de sanata düşkün. Seyahat ederken köyünden kasabasına festivaller, sanat galerileri, atölyelere, konser salonlarına sık sık rastlayabiliyorsunuz.

Nordik ülkeler içerisinde seni en çok etkileyen hangisi? Neden?
Doğasıyla İzlanda, insanları ve genel ülke olarak Norveç.

Nordik ülkeleri en iyi yansıttığına inandığın 5 film hangileri olur?
Nordik ülkeleri genel olarak yansıtan değil de ülke bazlı ve son dönemden; Fusi,  Kraftidioten, Force Majeure, Kollektivet, A Man Called Ove..

Huzurla dolu ülkeler olmasına rağmen, aynı zamanda bi melankolisi de varmış gibime geliyor. Katılıyor musun? 
E tabii. Biz bu melankolinin hastasıyız…

Peki ya Nordik Edebiyat? O kültürden aklına kazınan kitaplar var mı?
Kuzey’de çoğunun da bildiği gibi Nordic-noir bi hayli popüler. Aklıma kazınan değil de son seyahatlerimden birinde alma şansı elde ettiğim “The Expedition” adında bir kitap var. Kutup keşfi sırasında bulunan cesetleri konu alıyor. İçerisindeki kanıtlar ile gizemi çözmeye çalışıyorsunuz. Ceset parçaları, günlükler, ajanda notları, mektup harita vs var.

Björk hakkındaki düşüncelerin nelerdir?
Malesef yakından takip ettiğim bir sanatçı değil. Yaptığı her işi vs. biliyorum sürekli karşıma çıktığı için.

Hava sıcakları gittikçe düşüyor… Bize bir kaç tane soğuktan korunma yöntemi tüyosu verebilir misin?
Kat kat giyinmek..

Nordik kültüründen sana en şaşırtıcı gelen ögeler neler oldu?
Güven sanırım.