reflect’ten Yeni Bir Koleksiyon “You Made It” – Karaköy Mono

Bomontiada Atölye komünite üyelerinden “reflect”, YOU MADE IT başlıklı ikinci giyim koleksiyonları için lansman düzenledi. ATÖLYE’de doğmuş, serpilmiş ve evrilmiş bir marka olaran reflect, 02 Şubat tarihinde lansmanını gerçekleşti.

 

reflect’in “You Made It” adını taşıyan ve toplam 10 parçadan oluşan ikinci koleksiyonu, mülteci krizinde medya eliyle görünmezleştirilen insanları, hikâyeleri ve tecrübeleri araştırıyor. Unuttuklarımızı hatırlatıyor, görmediklerimizi gösteriyor, bildiklerimizi sorguya çekiyor. Koleksiyondaki her bir parça duygusal ve kültürel bağların kapısını aralamayı deniyor.

reflect, koleksiyonu You Made It için Ayça Ceylan ve Eda Er’in performanslarını içeren bir lansman düzenledi. Bodyinperform’un kurucu direktörü performans sanatçısı Ayça Ceylan’ın aktivist giyim markası reflect’in yeni koleksiyonu “You Made It” için hazırladığı performatif defile bir bedenin farklı bedenlerin de hafızalarını üzerine giydiği bir ev arama yolculuğudur. Bu yolculuk hepimizin bir yerden bir yere gitmek zorunda bırakılabileceğini bizlere hatırlatırken aynı zamanda tüm gitmek zorunda olanların hikayelerine “kibir” den mümkün olduğu kadar arınarak bakmamızı arzulayıp izleyici bir deneyim aktarımına davet eder.

 

Yaşam bellek odalarından çıkıp zamanın patikasında bir yolculuğa hazırlanırken

Bedenimiz bir anı mıknatıs gibi

Her şeyi üzerine ilikleyip

Yaşamı üzerine giyiyor

Yaşamını üzerine giyen çeşit çeşit bedenlerin fısıltılarını duyarım bazı geceler

“bizi ait olduğumuz eve götür…”

Ev güvenli

Ev umut dolu

Ev çocukluk

Ev aşk

Ev biziz…

 

You Made It koleksiyonu duvarların ve kapalı kapıların ardında kalan bilgilerle bize dünyada, son yaşanılan zorunlu göçü istatistikler yerine hikayelerle anlatmakta. Koleksiyondaki parçalarla; yaşanılan çarpıcı hikayelerin yansıtıldığı, üzülmek yerine farkındalık yaratma ve gelecekte tekrar olma ihtimalini düşünmeye itiliyoruz. İlk önce Ayça Ceylan’ın hazırladığı performatif defileye *Defne Eylül İşler’de eşlik etti. Dünyadaki moda anlayışından ve nasıl tüketildiğinden, mülteci krizine değinen, Eda Er tarafından hazırlanan video ile karşılaştık.

*Defne 2011 yılında işkolik bir ailenin çocuğudur.Teyzesi ve annesinin sayesinde sanatla tanıştı ve workshop faaliyetlerinde, müzelerde, çocuk tiyatrolarında, sergilerde yer aldı. Performansla tanışması 4 yaşında Contemporary İstanbul’da Ayça Ceylan ile ‘Log in Log out’ karşılasmasıyla başlamıştır.

Lansmandan video:

Koleksiyondaki ürünlere https://reflect.ist adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Composer&Sound Designer: Eda Er