“SEMA TÖRENLERİ” – Karaköy Mono

EMAV, SEMA TÖRENLERİ İLE HERKESİ SEVGİ VE BARIŞA DAVET EDİYOR 

30 yılı aşkın süredir yurtiçi ve yurtdışında Tasavvuf Müziği Konserleri ve Sema Törenleri gerçekleştiren EMAV, Hz. Mevlana’ya ve tasavvufa gönül verenleri Sema Törenlerine davet ediyor. Sema Törenleri, her pazar saat 17:00’de Silivrikapı Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 

Çağdaş Türk insanı ve Türk kültürünün değerli yapı taşı olan Hz. Mevlâna’nın ilahi mesajlarını tüm dünyaya duyurmak amacıyla faaliyet gösteren Evrensel Mevlâna Aşıkları Vakfı (EMAV) Ağustos ayından itibaren her pazar saat 17:00’de sema Törenleri gerçekleştirecek. EMAV Başkan Yardımcısı Gürcan Kaftan, Hz. Mevlana’ya ve tasavvufa gönül veren herkesi Silivrikapı Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek sema törenlerine katılmaya davet etti.

EMAV Başkan Yardımcısı Gürcan Kaftan, İstanbul – Fatih’te yer alan Silivrikapı Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenledikleri etkinliklerde amaçlarının, kadın – erkek semazenlerle birlikte Hz. Mevlana’yı ve onun çağdaşlığını, evrensel insan sevgisiyle dolu kardeşlik ve birlik mesajlarını  gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyledi. Gürcan Kaftan, “Hz Mevlana’nın sözleriyle ifade etmek gerekirse, ‘Hakk aşığı olan, aşkı seçen, böylece kendisi de seçilmiş insan olan herkesi’ merkezimize davet ediyoruz” dedi.

1989 yılında Galata Mevlevihanesini Yaşatma Derneği çatısı altında faaliyete başlayan Çağdaş Mevlâna Aşıkları Topluluğu, etkinliklerini daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla 1998 yılında Evrensel Mevlâna Aşıkları Vakfı’na (EMAV) dönüştü.

17 yıl süreyle Galata Mevlevihanesi’nde her ay iki kez Tasavvuf Müziği Konserleri ve Sema Törenleri icra eden topluluk, 30 Eylül 2006 tarihinden beri faaliyetlerini Silivrikapı Mevlâna Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriyor.

Mevlevi müziği alanında yeni eserler de veren topluluk, kendi bünyesindeki müzisyenlerle Türkçe sözlü 15 Mevlevi Töreni ve 500’e yakın ilahi besteledi, dört CD ve kaset çalışması yaptı. 


Pazar Törenleri Hakkında:

Yer: Silivrikapı Mevlana Kültür Merkezi
Mevlanakapı Mah. Yeni Tavanlı Çeşme Sok. No:8 SİLİVRİKAPI – FATİH
Tarih: Her pazar günü    Saat: 17:00-18:00

Program: Tasavvuf Müziği Konseri ve Sema Töreni