“ZEYTİNYAĞININ DOĞRULARI” – Karaköy Mono

Zeytinyağı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Bilge Ağaç Dergisi’nde

Şiir İletişim Ajansı tarafından yayına hazırlanan Türkiye’nin direkt tüketiciye yönelik ilk ve tek zeytin, zeytinyağı ve ötesi dergisi Bilge Ağaç, ilk sayısında zeytinyağı sözlüğünden doğru bilinen yanlışlara kadar ilgi çekici birçok konuya yer verdi.

Şiir İletişim Ajansı tarafından yayına hazırlanan Bilge Ağaç dergisi, butik zeytin-zeytinyağı ürünleri ve üreticilerini daha yakından tanıtmak, zeytin rotalarıyla okuyucuyu mucizevi bir yolculuğa çıkarmak, zeytinin sağlık açısından sunduğu nimetleri anlatmak, yöre yöre zeytin ve zeytinyağı üretim potansiyeliyle ilgili beklenti ve görüşleri okuyucu ile buluşturmak amacıyla yayın hayatına başladı.

Yılda iki sayı çıkması hedeflenen derginin ilk sayısında birçok ilgi çekici konu yer aldı. İkinci sayısı Kasım ayında “hasat temasıyla” okuyucularla buluşacak olan Bilge Ağaç’ın ilk sayısında yer alan “Doğru Bilinen 5 Yanlış” konusu da dikkat çekti.

Zeytinyağı ile ilgili neleri yanlış biliyoruz?

Zeytinyağı hakkında o kadar çok şey söyleniyor, yazılıyor, konuşuluyor ki birçok kişi neye inanacağını şaşırmış; söylenenlerin hangisi doğru hangisi yanlış işin içinden çıkamaz hale gelmiş durumda. Kafa karıştıran söylentileri ilk sayısında mercek altına alan Bilge Ağaç,  “Yemek pişirirken sızma değil, riviera zeytinyağı veya rafine yağları kullanmalı. Sızma zeytinyağı salatalar içindir” görüşünün yanlış olduğunu söylüyor. “Yemeğin de, kızartmanın da en güzeli ve sağlıklısı iyi cins, soğuk sıkım, natürel sızma zeytinyağı ile yapılanıdır. Zira, sağlık bekçiliğimizi yapan zeytinyağının içinde bulunan ve antioksidan görevini üstlenen fenollerdir. En kaliteli yağlar ise içeriğindeki fenol miktarı en yüksek olan düşük asitli natürel sızma yağlardır” ifadesinin yer aldığı yazıda yanlış bilinen bir başka bir madde ise renginin koyuluğunun zeytinyağının kalite göstergesi olduğu… Zeytinyağının renginin zeytinin yöresine, yetiştiği toprağın özelliklerine ve hasat zamanına göre değiştiğinin ve genellikle erken hasat yağların daha koyu renkli olduğunun belirtildiği yazıda birçok önemli bilgi okuyucu ile paylaşılıyor.

Dergi hem dijital hem basılı olarak okunabilir

“Doğru Bilinen 5 Yanlış” başlıklı yazının tamamının yer aldığı derginin dijital versiyonu www.bilgeagacdergisi.com adresinden okunabilir. Derginin basılı halini okumayı tercih edenler ise aynı adresten form doldurarak Bilge Ağaç’a ulaşabiliyor.