“Cover yapmak heyecan verici” – Karaköy Mono

Can Oflaz, toplama albümü ‘Hayal’ ile dinleyicisiyle buluştu. Tüm düzenlemelerin kendisine ait olduğu ve loop sistemiyle var ettiği cover şarkılardan oluşan albüm yeni single’ın da habercisi niteliğinde. Genç sanatçı Can Oflaz adını loop sistemi ile yaptığı cover’larla duyurmuştu. En sevilen Sezen Aksu şarkılarından biri olan ‘Vay’ ile loop macerasına başlayan şarkıcı tüm düzenlemeleri kendisine ait olan, Sony Music etiketiyle yayınlanan ‘Hayal’ albümüyle ile karşımızda. ‘Hayal’ toplama bir albüm. İçinde Vay, Aç Kapıyı Gir İçeri, Kimse Bilmez, Elleri Ellerime, Olduramadım, Uçurtma ve belki de hayranlarının en sevdiği şarkılarından biri olan Fikrimin İnce Gülü de yer alıyor. Can Oflaz’la loop macerasını, albümü ve jürisi olduğu ‘Benimle Söyle’ programını konuştuk.

Röportaj: Burak Soyer
Loop sistemiyle tek başınıza sahne alıyorsunuz. Bunun zorlukları nelerdir? Neden çalışma sistemlerinizde bu sistemi kullanıyorsunuz?

Aslında bundan 2-3 yıl öncesine kadar hep bir orkestra ile yer aldım sahnede. Albüm için stüdyoma kapandığım bir dönemde tek başıma müzik üretiyordum. Bunu sahneye taşıma fikrini kafama koyduğumda da loop sistemi devreye girdi. Fakat tabii yıllar içinde kendi sistemim de evrildi, şu an yurtdışından çalıştığım müzik şirketleri ile kendime has bir sistemim var. 

Sahnede tek başıma olmamın avantajları olduğu gibi dezavantajları da çok tabii ki. Kuliste özellikle çok yalnızım. Şaka bir yana bütün sorumluluğun tek kişiye ait olması elbet stresli olabiliyor. Fakat ben bunun heyecanından çok keyif aldığım için bunu yapıyorum. Ve özellikle seyircimle çok başka bir bağ kurduğumu hissediyorum.

Genellikle cover yapıyor oluşunuzun özel bir sebebi var mı?

Youtube’da bir tane videom var 1994 yılından. Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da şarkısını söylediğimi zannettiğim bir video. Orada bile şarkıyı söylerken yeni melodiler eklemişim kendi kendime, değiştirmişim şarkıyı. Yaptığım tüm cover şarkılara da hep bu şekilde yaklaştım. Sanki kendim yazmış olsam nasıl olurdu diye yaklaştım. Bu yüzden cover yapıyor olmak benim için hep heyecan verici bir şey oldu.

‘Hayal’ toplama bir albüm. Albümde yer alan parçaları neye göre seçtiniz?

İki buçuk senelik bir süreç aslında Hayal. Tüm albüm bir loop albümü aslında, yani albümdeki her parçayı canlı bir şekilde başka enstrüman olmadan tek başıma konserlerimde çalabiliyorum. Parçaları da seçerken buna dikkat ettiğim gibi, hepsinin benim hayatımda çok özel bir anısının olmasına da özen gösterdim. Mesela ’Vay’, Sezen Aksu ile 2011 yılında Harbiye Açıkhava sahnesinde birlikte sahne yaptığım günlerden beri çok etkilendiğim bir parça. Olduramadım, çocukken GORA filmine on kere gidip her çıktığımda bağıra çağıra söylediğim bir şarkı, albüme eklediğimiz son şarkı ve çıkış parçamız olan ‘Vazgeçtim’ ise de iki senedir üzerine titizlikle çalıştığım bir şarkıydı.

Konserleriniz nasıl geçiyor?

Sanırım hayatımın en özel anları konserlerim. Bir müzisyen olarak aylarca bazen yıllarca çalışıp karşılığını dinleyici ile beraber o şarkıları bağıra çağıra göz göze söylemek benim için en önemli şey. Dün bir konserim vardı belki de o yüzden bu kadar duygusalım. Her konserimde başka bir enerji başka bir heyecan oluyor ve bunu dinleyicilerim sayesinde yaşıyorum. Onların da doksan dakika boyunca benimle birlikte kaybolduğunu hissetmek çok güzel bir şey.

Solo çalışmalarınızı ne zaman dinleyebileceğiz? Nasıl bir şey bekliyor bizi?

Kendimi bildim bileli melodiler, sözler, şarkılar da yazıyorum. Bu sene sadece bir tanesini, Aşk Mı Meşk Mi adlı parçamı paylaştım. Çok yakın zamanda Kolye adlı ikinci single’ımı paylaşacağım ve sonra da albüm için çalışmalara hız vereceğiz. Türkçe şarkılar haricinde İngilizce albüme de başladığımı söylemek isterim büyük bir heyecan ile.

’Benimle Söyle’ yarışmasında jüri koltuğundasınız. Nasıl bir atmosfer var? Bu tür yarışmaların amatör müzisyenlere ne gibi bir faydası oluyor?

Benimle Söyle’nin şu an ikinci sezonunu çekiyoruz. Birinci sezonun başında bu kadar eğleneceğimi ve bu kadar sıkı dostlukların kurulacağını tahmin etmezdim. Geçen sezondan daha da başka bir enerjiyle başladık sezona. Bu bir eğlence programı. Katılan müzisyenler de bunun farkında oluyor genellikle. Kendilerini duyurmaları için Benimle Söyle’nin çok iyi bir platform olduğunu düşünüyorum.