“EMİR CAN İĞREK” – Karaköy Mono

“Yapma Nalan!”

Sadece dünyada değil Türkiye’de de pop müzik çoktan ‘ayağa düştü’. Müzik kanallarının her birinde aynı alt yapılara aynı melodilere bağlı kalan, nabza göre şerbet veren, imajından vokaline hatta dansçısına kadar aynı olan isimleri seyretmeye mahkum bırakılıyoruz. İnsan bu şarkıların video kliplerini izlerken, “Nerede o 90’lar!” demekten kendini alamıyor. Ancak rock müzikte olduğu gibi popta da ‘alternatif’ bir akımdan söz etmek mümkün. Emir Can İğrek’in yaptığı şarkılar gibi… Sanatçı son single’ı ‘Nalan’ ile pop müziğin farklı bir kulvarında yolculuğa çıkıyor. 

‘Müzik Kutusu’ şarkısı ile çok iyi bir çıkış yakalayarak birçok kesimden dinleyici kitlesine sahip olan Emir Can İğrek 2018’de yayınladığı ‘Aç Bağrını’ ile bu kitleyi genişletip dinleyicisinden tam not alırken sanatçıyı tanımayanlardan da tam not almıştı. 1993 Tekirdağ doğumlu genç şarkıcı müzik hayatına burada kurduğu amatör gruplarla başladı. Edebiyat merakını müziğine de yansıtan İğrek’in başarısında Nazım Hikmet Akademisi’nden aldığı eğitimin de payının büyük olmasını söylemek gerekiyor. Özellikle katıldığı akustik programlarda dikkat çeken sanatçı Ferhat Göçer’in ‘Bu Kalp İçinde Teksin’ albümünde yer alan çıkış parçası ‘Devriliyorsam’ı besteleyerek genç yaşında farkını ortaya koymuştu. 

Emir Can İğrek’in son çalışması ‘Nalan’ sanatçının daha önceki şarkılarında rastladığımız gibi bir aşk şarkısı. Zıtlıklar üzerine kurulan bir ilişkiye seslenen şarkıcı sadece yorumuyla değil sound’uyla da yukarıda sözünü ettiğimiz ‘alternatif pop müzik’te kalıcı işler yapacağının haberini yaptığı parçalar ile veriyor. Bir not düşmeden de bitirmeyelim: Bu yazı yazılırken ‘Nalan’ Youtube’da otuz dokuz milyona yakın izleyiciye ulaşmıştı. Gerisini siz anlayın! 

Hazırlayan: Burak Soyer

soyerbrk@gmail.com