Nur Yoldaş’tan zamanın ruhuna yakışır bir albüm – Karaköy Mono

Türkiye’nin en özel seslerinden Nur Yoldaş, beş farklı ismin şarkılarını seslendirdiği ‘İz Bırakanlar Vol I’ albümünü yayınladı.

Genç sanatçıların ‘büyüklerinin’ şarkılarını yorumlamasına aşinayız. Ancak uzun yıllardır mikrofon tutan isimlerin kendinden sonraki isimlerin şarkılarını söylemesine pek rastlamıyoruz. Aslında bu durum önemli. Zira yıllardır bu piyasanın içinde olan şarkıcıların zamanın ruhunu nasıl da yakaladıklarını birebir gözlemleme imkanına sahip oluyoruz. Bunun sayılı örneklerinden bir tanesine de Türk pop müziğinin efsane ismi Nur Yoldaş eklendi. 45 yılı aşkın bir süredir şarkı söyleyen Yoldaş, Türkiye’nin beş başarılı, sevilen isminin şarkılarını seslendirdiği ‘İz Bırakanlar Vol. I’i Arpej Yapım etiketiyle  yayınladı. 

Türkiye’nin en özel isimlerinden Nur Yoldaş, albümünde Emre Aydın’ın en sevilen şarkılarından ‘Hoşça Kal’, Cem Adrian’ın muhteşem sesiyle seslendirdiği ‘Ben Seni Çok Sevdim’, Mor ve Ötesi’nin kült eseri ‘Araf’, Şebnem Ferah’ın herkeste bir iz bırakmış ‘Artık Kısa Cümleler Kuruyorum’ ve Özlem Tekin’in bir döneme damgasını vurmuş ‘Aşk Her Şeyi Halleder mi?’ parçalarını seslendiriyor. 

Şarkıları tamamen farklı bir forma sokan Nur Yoldaş, sanki bir cover albümü değil yepyeni bir albüm ortaya çıkarmış. Eşsiz sesine günümüz rock formunu ekleyen sanatçı ‘İz Bırakanlar Vol I’ de cover kavramının hakkını sonuna kadar vermiş. ‘Araf’a özellikle dikkat çekmekte fayda var.Cover albüm yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

2017 yılında Arpej Yapım’la çalışmaya başladık ve hemen akabinde Masal adlı bestemizi yayınladık. Masal’ın aldığı övgü ve olumlu geri dönüşlerden sonra Arpej Yapım’dan Özlem Özbakan ve Umut Kuzey bu cover albümler serisi teklifini sundular bana.

Şarkıları neye göre belirlediniz?

Dinlemekten keyif aldığım, bazen kendi sahnemde de seslendirdiğim eserler arasından bir seçki yaptık. Şebnem Freah’ın Artık Kısa Cümleler Kuruyorum ve Cem Adrian’ın Ben Seni Çok sevdim adlı şarkılarını sevgili Özlem Özbakan önerdi. Mor ve ötesi’nden Araf, Özlem Tekin’den Aşk Her Şeyi Affeder mi? ve Emre Aydın’dan Hoşçakal’ı da ben seçtim.

Çok uzun yıllardır müzik piyasasındasınız. Günümüz müziğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İmkanların çok daha çeşitli ve gelişmiş olması beni çok mutlu ediyor. Herkes kendini dilediği gibi ifade edebiliyor ve müziklerini istedikleri platformlarda tamamen kendi istedikleri biçimde yayınlayabiliyorlar. İki sesi yan yana getirip derdini müzikle ifade etmeye çalışan herkes için imkanlar çok daha elverişli. Müzikal niteliğin gittikçe arttığını görüyorum. Elbette her endüstri gibi müzik dünyası da kendi payına düşen şanssızlıklarla yüz yüze kalabiliyor. Ancak imkanlar ve netice bundan kırk yıl evveliyle kıyaslanamayacak kadar iyi.

 

Hazırlayan: Burak Soyer