“AKIŞKAN BEDENLER VE ÜVERCİNKA” – Karaköy Mono

BORUSAN CONTEMPORARY YENİ SEZONU İKİ SERGİYLE AÇIYOR: AKIŞKAN BEDENLER ve ÜVERCİNKA

 Borusan Contemporary yeni sezona 15 Eylülde açılacak iki sergiyle merhaba diyor.Akışkan Bedenler sergisi, sanatçı, tasarımcı, animasyoncu, müzisyen ve yazılımcılardan oluşan küresel kolektif Universal Everythingin insan biçimine duyduğu ilgiyi, bireyin karakteristik özellikleri ve davranışları üzerinden inceliyor.Üvercinka sergisi ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonundan eserleri Cemal Süreyanın izinde yeniden yorumluyor.


Yeni sezonda Borusan Contemporaryde görülebilecek sergilerden ilki, yaratıcı direktör Matt Pyke’ın liderliğinde sanatçı, tasarımcı, animasyoncu, müzisyen ve yazılımcılardan oluşan küresel kolektif Universal Everythingin Akışkan Bedenlersergisi.

Küratörlüğünü uluslararası alanda öncü film ve medya sanatları küratörlerindenConrad Bodman’ın üstlendiği sergide Universal Everythingin insan biçimine duyduğu ilgi, bireyin karakteristik özellikleri ve davranışları üzerinden inceleniyor. İşbirlikçileri arasında Radiohead, Apple, Zaha Hadid Mimari ve Samsung olan kolektifin erken dönem işleri Borusan Contemporary’nin yer aldığı Perili Köşk’ün ikinci katında gösteriliyor: Portre II, Yüce İnananlar II ve Yürüyen Şehir. Buradaki çalışmalar bireyin bedenine ve bu bedenin yeniden şekil alma, dönüşme ve uyum sağlama kapasitesine odaklanıyor. Aynı katta sergilenecek olan Kabileler ve Oluşum, büyük bir grubun içerisinde bireyin doğası üzerine yoğunlaşıyor.

Serginin ilk bölümü içinde bulunulan mekân ve an ile ilgilenirken, dördüncü kattaki işler ise geleceğin nasıl görünebileceğine dikkat çekiyor. Bu katta sergilenecek Hype Döngüsü serisinin ilk filmi Akıllı Malzeme, performans ve yeni teknolojiler üzerinden insan-makine işbirliklerini inceliyor. Makine Öğrenişi, tahmin edilemeyen hareket biçimleri yaratan otonom makinelerin olduğu yeni bir dünya gösterirken, Geleceğin Ekranları serisi ise yeni teknolojilerle gittikçe daha fazla entegre olmuş ileri görüşlü prototiplerden oluşuyor.

Cemal Süreyaya selamla: Üvercinka

 İkinci sergi ise, küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmezin üstlendiği, edebiyat ve çağdaş sanat arasında diyalog kuran koleksiyon sergilerinden bir yenisi Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonundan eserleri ortak bir başlık etrafında bir araya getiren sergi, ünlü şair Cemal Süreyaya selam gönderiyor. Serginin ana başlığı da şairin toplu yapıtlarını içeren Üvercinkadan ödünç. Bu sergide, başka bir dile çevirilemeyecek kadar şiir evrenine gömülü olan Üvercinka, uluslararası sanatın çarpıcı örneklerine sahip koleksiyondaki eserler için yeni bir yorumlama noktası oluyor.

Şiirsel ve görsel algıyı ön plana çıkarmayı hedefleyen Üvercinka sergisinin içeriği “yeniden düşünmek”, “yeni sorular üretmek” üzerine. Günümüzün ekonomik, politik ve sosyal oluşumları arasında şiir ve çağdaş sanat nasıl konumlanır? Şiirsel, sanatsal ifade biçimleriyle hangi noktalardan yola çıkarak eser yorumlaması yapabiliriz? 1958de yayımlanan Üvercinka, 2018de, 60 yıl sonra, bizi neden bu denli etkiliyor? Sergi bu ve buna benzer sorulara ağırlıklı olarak neon, video, fotoğraf teknikleriyle üretilmiş çalışmalarla yanıt arıyor.

15 Eylül Cumartesi günü açılacak sergiler 17 Şubat 2019 Pazar akşamına kadar yalnızca hafta sonları ziyaret edilebilir.

 Ziyaret Saatleri: Borusan Contemporary yalnızca hafta sonları 10.00–19.00 saatleri arasında açıktır.