“MEVLÂNÂ CELALEDDİN RUMİ” – Karaköy Mono

Vuslatın 745’inci Yılında Mevlana’yı Madame Tussauds İstanbul’da Ziyaret Edin…

Dünyanın birbirinden ünlü isimlerinin balmumundan yapılmış figürlerinin sergilendiği 250 yıllık tarihe sahip Madame Tussauds İstanbul, ziyaretçilerini Şeb-i Arus törenlerinin yapılacağı 07-17 Aralık 2018 tarihleri arasında dünyaca ünlü Türk düşünürü Mevlana’yı ziyarete davet ediyor. Yaşadığı dönemde aşkın sesi olarak bilinen 13’üncü yüzyıl İslam âlimi ve şair Mevlânâ Celaleddin Rumi’yi yakından görmek isteyenler, ünlü düşünürü vuslata kavuştuğu haftada Madame Tussauds İstanbul’da görebilir.


Şiirleri hafızalardan silinmeyen Türk düşünürü Mevlana Celaleddin Rumi’nin balmumu figürü, ölüm yıldönümü kutlamalarında Madame Tussauds İstanbul’da ziyaretçiyle buluşuyor. 4 yaşında babasından felsefe, filoloji ve din dersleri almaya, babasının ölümünden sonra medresede eğitim vermeye başlayan Mevlana, tüm dünyanın saygı duyduğu bir İslam Alimi olarak tanınıyor. Eserleri, birçok dünya diline çevrilen, dünya edebiyat otoriteleri tarafından örnek gösterilen şiirlerin sahibi Mevlana, söylemlerinde özellikle barış, sevgi ve Allah aşkına vurgu yapıyor.

17 Aralık 1273 yılında hayata veda eden, kendi deyimiyle bunu “sevgiliye kavuşma gecesi” olarak tanımladığı için vuslat kabul edilen ölümünün 745’inci yılında, Madame Tussauds İstanbul’da sergilenen Mevlana figürünü ziyaret ederek ünlü Türk düşünürünü yakından görebilir; onunla fotoğraf ve video çektirebilirsiniz.

Mevlana figürü için titiz bir çalışma gerçekleştirildi!

Anadolu topraklarında büyümüş ve evrensel bir tanınırlığa sahip Mevlana’nın barış mesajını ve din, dil, ırk farkı gözetmeksizin tüm insanlığa yönelik düşüncesini ziyaretçilerine ulaştırmak isteyen Madame Tussauds sanatçıları, Mevlana figürünün yapım çalışmalarını 22’inci kuşak torunu Esin Çelebi Bayru ve Faruk Çelebi’nin desteği ve işbirliği ile gerçekleştirdi. Ciddi bir kaynak derlemesi sonunda ekip olarak Konya’yı ziyaret ederek dönemin şartları ve atmosferi ile ilgili bilgi sağlandı. Sitting adı verilen ölçümleme çalışmalarında ise yine ailenin tanımlamaları ve torunu Faruk Çelebi’nin boy ve beden ölçümleriyle ilerlendi. 3 saati aşan bir ‘sitting’ (ölçü alımı) sürecinin ardından 250’nin üzerinde vücut ölçüsü alındı ve figür tasarlandı. Mevlana figürünün ten rengi, saçları, gözleri, sakal ve kostüm detayları için ise aylar süren titiz bir araştırma süreci yürütüldü.

Mevlana Celaleddin Rumi hakkında

13. yüzyıl İslam âlimi ve şair Mevlânâ Celaleddin Muhammed Rumi aşkın sesi olarak biliniyor. Herkes için barış ve hoşgörüyü vurgulayan Mevlana’nın mesajları Türkiye’de ve yurt dışında büyük ilgi görüyor. UNESCO, 2007’yi Rumi Yılı olarak ilan ederken Mevlânâ, her yıl Aralık ayında Konya’da düzenlenen ve Şeb-i Arus adı verilen bir törenle anılıyor. Eserleri, birçok dünya diline tercüme edilen, tüm zamanların güzel şiirleri yazan Mevlana’nın kalbi ve kapısı herkese açıktır.

Şeb-i Arus hakkında

Mevlevilikte Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü gece olarak kabul edilen Şeb-i Arus, Mevlana’nın Rabb’ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşünüldüğü için “Düğün Gecesi” olarak adlandırılıyor. Mevlana’nın ölüm günü (vuslat günü) olan 17 Aralık tarihine denk düşen hafta boyunca, Mevlana’yı anma amacıyla her yıl Konya’da törenler ve sema gösterileri düzenleniyor.