“KUNDURA SİNEMA’DA…” – Karaköy Mono

WALTER RUTTMAN’IN ​​BERLIN: BÜYÜK BİR ŞEHRİN SENFONİSİ FİLMİ CANLI MÜZİK EŞLİĞİNDE KUNDURA SİNEMA’DA

Kundura Sinema’da ​​Gonca Feride Varol ve Armağan Koçak’ın canlı müzik performansları eşliğinde beyaz perdeye yansıyan Walter Ruttman’ın 1927 tarihli şaheseri​​ ​​Berlin: Büyük Bir Şehrin Senf​​onisi​​ filminin son iki gösterimi 9 ve 16 Aralık tarihlerinde saat 16.00’da gerçekleşecek.

Berlin’in sıradan bir gününü belgeleyen film, kentte yaşayan insanların gündelik yaşantısını gün doğumuyla başlayıp gece hayatıyla bitiriyor. Modern kenti merkezine alan​​Berlin:BüyükBirŞehrinSenfo​​nisi​​,insanlarlamekânlararasındakurulan ilişkiyi ve bir makine gibi işleyen kentin ritmini etkileyici bir kurguyla perdeye taşıyor.Sanatta disiplinlerarası geçişin gücüne inanan ​Kundura Sinema izleyicilere bu gösterimde benzersiz bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor.

Beykoz Kundura’nın fabrika geçmişini ve endüstriyel kültür mirasını yansıtan özgün atmosferinde, tematik film programı seçkisi ile izleyicilere yeni bir deneyim sunmak üzere geçtiğimiz Kasım ayında açılan Kundura Sinema, 2018-2019 programında şehri hikâye​nin merkezine koyan film programı seçkisine yer veriyor.

Özel küratöryel içerikleri ve yan etkinlikleri ile misafirlerini filmler üzerine düşünmeye ve konuşmaya çağıran ​Kundura Sinema, film tutkunlarını ilk modern kentlerden günümüze; devasa metropollerden geleceğin distopik şehirlerine; New York’tan Paris’e; Berlin’den Meksika’ya; Tokyo’dan İstanbul’a kadar farklı coğrafyalara, dünyanın dört bir yanına uzanan filmleriyle yıl boyu sürecek bir yolculuğa çıkarıyor.

Programda yer alan diğer filmler

Kundura Sinema sezonu Jules Dassin​​’in 1948 yapımı ​New York Esrarı ​​filmi açtı. 70. yılına özel ​​restorasyonu tamamlanan film, bu sene ​75. Uluslararası Venedik Film Festivali, Venedik Klasikleri Bölümü’​​nde yer aldı. Dış mekân çekimlerinde kullanılan özel kamera teknikleri ile ilklere imza atan ​New York Esrarı​, Türkiye’deki izleyicileri ile ilk defa ​Kundura Sinema’da buluşuyor. Jules Dassin’in çığır açan hikâye anlatımı ve eşsiz ​New York görüntüleriyle film noir türünün önemli örneklerinden olan ​New York Esrarı​ bir cinayet soruşturmasını konu alıyor.

Şehirleri dolaşan filmler seçkisinde yer alan bir başka film ise aynı yönetmenin 1950 yapımı​GeceveŞehirf​ilmi.JulesDassin​​,“kaybedenadam”portresinivemelankolik hikâyesini ışık ve mekân kullanımıyla derinleştirirken, nefes kesen yönetmenliğiyle şehrin kendisini de bir karaktere dönüştürüyor ve izleyenleri bu sefer Londrasokaklarına götürüyor. ​Bu filmin son gösterimi 8 Aralık Cumartesi günü gerçekleşecek.

Programda yer alan bir başka yeni restore edilmiş film, yönetmen ​Billy Wilder​​’ın 1960 yapımı ​Apartman ​​filmi. ​71. Cannes Film Festivali​​’nin ​Klasikler Bölümü​​’ndeki gösteriminden sonra ilk defa izleyiciyle buluşacak olan ​Apartman​, yönetmenin Amerikan ahlakını ve yaşam tarzını hicvettiği, yılın en neşeli zamanlarından biri olan yeni yılda,New York​​’ta geçen, sert “kapitalizm eleştirileri” barındıran romantik komedi.

Program kapsamında izleyiciler yönetmen ​Jacques Tati​​’nin 1967’de yaklaşık on yıl sonunda hayata geçirdiği ​Oyun Vakti ​​ile farklı mekânlar ve tesadüfi olaylar üzerindenParis​​’in ultra modern versiyonunda kaybolan insanları gözlemliyor.

Programda yer alan bir başka ​Jacques Tati filmi 1971 yapımı ​Trafik ise Bay Hulot’un serüvenleri üzerinden izleyicileri ​Amsterdam​​ sokaklarına götürmeye hazırlanıyor.

Film gösterimlerine gelmek, İstanbul’un en önemli kültür ve tarih miraslarından biri olan Beykoz Kundura’yı deneyimlemek isteyen izleyiciler, Kundura Sinema’nın seanslara uygun olarak düzenleyeceği deniz ve karayolu ulaşım alternatiflerinden yararlanabilirler.

Güncel film programını takip etmek, bilet satın almak ve ulaşım ile ilgili detaylı bilgi almak için ​Kundura Sinema hesaplarını ​​ve ​www.beykozkundura.com internet adresini ​​takip edebilirsiniz.

Uzun yıllardır ​Yıldırım Holding bünyesinde film ve dizi platosu olarak hizmet veren Beykoz Kundura, Kazan Dairesi’nin restorasyonu kapsamında Kundura Sinema’ya ek olarak 2019 sonunda açılacak olan ​Kundura Sahne ​​ve mekânın kültürel mirasına sahip çıkma amacıyla ​Kundura Hafıza başlığı altında yürüttüğü Sözlü Tarih Projesi ​ile birlikte, filmlerin ve ​hikâye​lerin sadece üretildiği değil, aynı zamanda izleyicisiyle buluştuğu, İstanbul’un nitelikli kültür ve sanat alanlarından birine dönüşmeyi hedefliyor.

Aralık Programı

8 Aralık Cumartesi

16:00 Gece ve Şehir / Night and the City 20:00 Trafik / Trafic

9 Aralık Pazar

16:00 Berlin: Büyük Bir Şehrin Senfonisi / Berlin: Symphony of a Great City * 20:00 Apartman / The Apartment

15 Aralık Cumartesi

16:00 Apartman / The Apartment 20:00 Oyun Vakti / Playtime

16 Aralık Pazar

16:00 Berlin: Büyük Bir Şehrin Senfonisi / Berlin: Symphony of a Great City * 20:00 New York Esrarı / The Naked City

22 Aralık Cumartesi

16:00 New York Esrarı / The Naked City 20:00 Trafik / Trafic

23 Aralık Pazar

16:00 Apartman / The Apartment 20:00 Oyun Vakti / Playtime

29 Aralık Cumartesi

16:00 Apartman / The Apartment
20:00 New York Esrarı / The Naked City

30 Aralık Pazar

16:00 Trafik / Trafic
20:00 Apartman / The Apartment

* ​Gonca Feride Varol ve Armağan Koçak’ın canlı müziği eşliğinde

Ulaşım Bilgileri

Deniz Yolu Ulaşımı:

Kundura Sinema seyircilerine özel ayarlanan İstinye İskele-Beykoz Kundura arası tekne hizmetinden etkinlik boyunca her gün faydalanabilirsiniz. Kundura Sinema biletinizi göstererek İstinye iskelesi otoparkının Beykoz Kundura misafirlerine özel %25 indiriminden faydalanabilirsiniz.

Hareket Saatleri*:

15:00 / 19:00 Hareket Noktası: İstinye Vapur İskelesi yanı 18:30 / 22:30 Hareket Noktası: Beykoz Kundura
Ücret: Tek yön 5 TL

*Olumsuz hava koşulları nedeniyle saatlerde değişiklik yapılabilir. Hareket saatinden en az 15 dakika önce iskelede hazır olmanızı rica ederiz.

Kara Yolu Ulaşımı:

Beykoz Kundura-Üsküdar arası servis hizmetimizden 20:00 seansı bitişinde yararlanabilirsiniz.

Hareket Saatleri:

22:30 Beykoz Kundura-Üsküdar Ücret: Tek yön 5 TL

**Özel araç ile ​mekân​a girişte otopark ücretsizdir.