“MOR SERTİFİKA PROGRAMI” – Karaköy Mono

“MOR SERTİFİKA PROGRAMI” İTALYA’DA YAPILAN AVRUPA EĞİTİM ARAŞTIRMALARI KONFERANSI’NDA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Sabancı Vakfı’nın desteğiyle, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender) tarafından yürütülen Mor Sertifika Programı ve sözlü tarih çalışması olan On Yılın Hikâyesi kitabı ile öğretmen deneyimlerini anlatan belgesel, İtalya’da gerçekleştirilen Avrupa Eğitim Araştırmaları Konferansı’nda tanıtıldı.


Sabancı Vakfı’nın desteğiyle, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender) tarafından yürütülen Mor Sertifika Programı kapsamında hazırlanan ‘Mor Dosya’ İtalya’da gerçekleştirilen Avrupa Eğitim Araştırmaları Konferansı’nda anlatıldı.

Mor Sertifika Programı (MSP) ekibi, İtalya’nın Bolzano’da kentinde, Avrupa Eğitim Araştırma Birliği (European Educational Research Association) tarafından düzenlenen Avrupa Eğitim Araştırmaları Konferansı’na (European Conference on Educational Research – ECER) katıldı. Mor Sertifika Program Koordinatörü Ayşegül Taşıtman ve MSP Uzmanı Betül Sarı, konferans kapsamında düzenlenen, “Cinsiyette Adalet için Disiplinler ve Farklılıklar Arası Çalışmak: Feminist Eğitimciler için Yöntemsel, Teorik ve Pratik Zorluklar” oturumunda Mor Sertifika çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.

Konferansa katılan SU Gender araştırmacısı Gülru Göker de “Yüksek Öğretimde Toplumsal Cinsiyet” isimli panelde, Raoul Wallenberg Enstitüsü’nün desteğiyle Aslı Polatdemir ile birlikte gerçekleştirdikleri, Türkiye’de yükseköğretimde toplumsal cinsiyet eşitliği eylemlerine dair araştırmanın sonuçlarını anlattığı bir sunum yaptı.

Mor Sertifika Programı güçlenerek yola devam ediyor

Mor Sertifika Programı’nın, Sabancı Vakfı’nın desteğiyle 11 yıldır Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmel Merkezi tarafından sürdürüldüğünü belirten Mor Sertifika Program Koordinatörü Ayşegül Taşıtman, konferansa ilişkin şunları söyledi:

“Programın amacı öğretmenlere toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı yaratmak.2018 yılına geldiğimizde de toplamda 17 ilde 3 bin 500’den fazla öğretmene ulaşmış olduk. Öğretmenlere kendi ders içi pratiklerinde veya kendi derslerinde gerek bireysel gerek mesleki anlamda kendilerini geliştirecek toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili farkındalıklar kazanılması için çalışıyoruz. İtalya’da çok güzel geri dönüşler aldık. Biz de farklı panellerin yanı sıra SU Gender olarak parçası olduğumuz ‘Toplumsal Cinsiyet ve Eğitim’ ve Öğretim Bilimleri- Öğrenme ve Öğretme Ağı’ toplantılarına da katıldık.”

Mor Sertifika Programı Uzmanı Betül Sarı da, ECER Konferansı’na Mor Dosya’yı da tanıtmak için geldiklerini belirterek, “Mor Dosya bizim bir yıl önce 2017 yılında başladığımız bir proje. Bu projede akademisyenler ve öğretmenler bir araya gelip 4 farklı alanda toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı eğitim materyalleri üretti. Materyallerin özelliği öğretmenlerin hem müfredatta çok rahat bir şekilde kullanabilecekleri hem müfredatın içine yedirebilecekleri hem de müfredata alternatif toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda öğrencilerde birtakım duyarlılıklar yaratabilecek materyaller. ECER’de de Mor Sertifika Programı ve Mor Dosya’yı tanıttık, büyük