“SİNEBU” – Karaköy Mono

SineBU, Europa Cinemas ağına dahil oldu

Boğaziçi Üniversitesi kampüsü içinde sinemanın en iyi örneklerinin izlenebildiği SineBU, Avrupa Konseyi’nin kültürel girişimleri desteklemek için oluşturduğu Eurimages fonundan destek aldı. Sadece Boğaziçi Üniversitesi mensupları ve öğrencilerine değil tüm İstanbul halkına açık olan SineBU, Eurimages desteğiyle Türkiye’de yalnızca 15 sinema salonunun dâhil olduğu Europa Cinemas ağına katıldı. SineBU aynı zamanda İstanbul’da bu ağa dahil olan üçüncü sinema salonu oldu.

SineBU, 2015 yılından bu yana dünya sinemasından en seçkin vizyon filmlerini perdesine taşıyor. Art House vizyonu gerçekleştirmesiyle bir ilke imza atmış olan SineBU şimdi de Türkiye’de 15 sinema salonun dahil olduğu Europa Cinemas ağına katılmayı ve Eurimages fonundan yararlanmaya hak kazandı. Çoğunlukla Avrupa Birliği kökenli filmlerin temsilini artırmak amacıyla Avrupa Konseyi bünyesinde karşılıksız olarak verilen Eurimages fonu, 38 üye ülkedeki sinema salonlarına da destek sağlıyor. 

SineBU’nun Eurimages başvuru sürecinde, salonların seçilme, kullanılan projeksiyon cihazından salon kapasitesine, sinema perdesinin özelliklerinden salonun ulaşım açısından erişilebilirliğine kadar çok sayıda kriterin bulunduğunu belirten SineBU Direktörü Ali Çağlar Özkan Fondan yararlanabilmek için Eurimages’ın doğrudan desteklediği ve Europa Cinemas ağına dahil olan ülkelerden çıkan filmleri belirli bir oranda göstermek gerekiyor. Fona başvuru sürecinde de destek devam ettiği süreçte de fonun sistemine düzenli raporlama yapılıyor. Örneğin SineBU’da gösterilen filmlerin en az %50’si Europa Cinemas ülkeleri yapımcıları (Türkiye dâhil) tarafından ve en az %25’i yerel ülke harici diğer Europa Cinemas ülkeleri yapımcıları tarafından üretilmiş olmalı; %10’unun ise Eurimages tarafından doğrudan fonlanan filmlerden olması gerekiyor,” dedi.