“OSCAR’DA TÜRK YEMEKLERİ” – Karaköy Mono

Turkey ONE Derneği Katkıları ile Türkiye’nin Geleneksel Lezzetleri Oscar Ödül Gecesinde İkram Edildi.

Türk Yemekleri Oscar Menüsünde…

Dünyaca ünlü yıldızlar, Türk yemeklerinin tadına Oscar Ödül gecesinde vardılar. Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-ONE) Derneği’nin çabalarıyla Türk yemekleri bu yıl da Oscar ödül törenine damgasını vurdu.

Türk mutfağının popülerliğini ve dünya çapında tanınmasını artırmak için çalışmalar sürdüren Turkey ONE Derneği’nin uzun uğraşları ve görüşmeleri sonucunda bu yıl da Oscar menüsüne Türk lezzetleri artarak girdi.

Los Angeles da düzenlenen bu görkemli 91. Oscar Ödülleri Töreninin ardından Oscar yemeğini 25 yıldır Oscar töreninin resmi baş aşçısı olan Wolfgang Puck Catering hazırladı. Şef Wolfgang Puck ile Oscar mutfağında çalışan Spago İstanbul’un Türk şeflerinden Yiğit Mirzaoğlu ve Cihan Kıpçak’ın birlikte hazırladığı bu seneki menüde ana yemek olarak Gaziantep yöresine aitet ve patlıcanla yapılan ve bir çok sevdalısının olduğu “Alinazik”, 500 yılık Osmanlı Saray mutfağından günümüze uyarlanarak gelen ve şölen yemeği olan “Vişneli Zeytin Yağlı Yaprak Sarması”, Ege mutfağının gözdesi “asma yaprağında servis edilen Levrek” ve Kayseri’nin geleneksel “Yağ Mantısı”yer aldı. Gaziantep’in “Kuru Baklavası” ve 10 asır öncesine dayanan Osmanlı padişahlarının misafirlerine sunduğu ve Osmanlı usulü nar şerbeti ile kadayıfla servis edilen Damla Sakızlı Muhallebi” ise dünya starlarını eşsiz bir lezzet serüvenine çıkardı. Geçen yıl ise Oscar töreninde gala yemekleri arasında servis edilen Adana kebap, içli köfte ve kabak tatlısı menünün yıldızları olmuştu.

T-ONE Derneği Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ve Gastronomi komitesinin çabaları sonucu böylece Türkiye’nin seçkin restoranları, mutfak okulları, organizasyonları ve akademileri olmak üzere Türk lezzetlerini tanıtmak amacıyla başlatılan çalışmalara bir yenisi daha eklenmiş oldu.

T-ONE Derneği Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan,“T-ONE derneğimizin Gastronomi Komitesinin yürüttüğü çalışmaları ve derneğimizin girişimleri sayesinde Ünlü aşçı Wolfgang Puck, geçtiğimiz yıl gerçekleşen Oscar Ödül Töreni’nin yemek menüsünde üç çeşit Türk yemeğimizi ikram etmişti. Bu yıl derneğimizin uzun çabaları sonucunda yine Oscar Ödül Töreni akşamında geleneksel tatlarımızın sunulması ve çeşitlerimizin artarak yer almasından Türkiyemiz adına çok gurur duyduk.

1929’dan bugüne Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından yapılan Oscar Ödülleri törenine bu yıl da aralarında ünlü yönetmen, yapımcı ve oyuncuları, Hollywood’un büyük patronları, modacılar, film endüstrisinin teknik ve ekonomik alanda ilerlemesini amaçlayan

tüm profesyonellerinin de bulunduğu bir çok dünyaca ünlü seçkin isim katıldı.200 farklı ülkede canlı olarak yayınlanan ve her sene milyonlarca izleyiciyi ekranlara taşıyan Oscar galası, bugün milyonlarca insanın canlı olarak takip ettiği, dünya çapında görkemli bir medya gösterisine dönüşmüş durumda. Türkiye’nin tanıtımı için ayrıca önemli bizim için Oscar Töreni. T-ONE derneğimizi Türkiye’nin eşsiz kültürel mirası ile tarihi ve doğal zenginliklerini tüm dünyaya tanıtırken uluslararası platformlara bir marka olarak taşıyarak kültürel ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunmaya devam edecektir.”

T-ONE Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını Demet Sabancı Çetindoğan yaparken, Çiğdem Simavi, Sevda Elgiz, Özlem Gençoğlu ve AviAlkaş yönetim kurulu üyeliklerini sürdürüyor. Ayrıca, Ö̈zlem Gençoğlu, Nedim Esgin,Harika Güral, Beril Miskavi, Ruken Mızraklı ve Kıvılcım Kocabıyık da Turkey ONE Derneği Gastronomi Komitesi üyeleridir.