“PARAJANOV, SARKİS İLE…” – Karaköy Mono

Parajanov” ve “Zaman Değişmeli” Sergileri
17 Mart’a Kadar Pera Müzesi’nde

Pera Müzesi’nde devam eden “Parajanov, Sarkis ile” başlıklı sergi, ünlü yönetmen Sergey Parajanov’u Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluştururken, “Zaman Değişmeli” sergisi kontrol altında tutulan zaman algısını sorgulamayı amaçlıyor.

 

Pera Müzesi’nin, Sergey Parajanov Müzesi iş birliğinde gerçekleştirilen “Parajanov, Sarkis ile” sergisi, doğumunun 95. yılında yönetmen ve çok yönlü sanatçı Sergey Parajanov’un benzersiz dünyasını ilk kez Türkiye’ye taşıyor. Erivan’daki Parajanov Müzesi müdürü Zaven Sargsyan küratörlüğünde hazırlanan sergi, Parajanov’un farklı dallardaki üretimlerini bir araya getiriyor. Tasarımını Bülent Erkmen’in üstlendiği ve yönetmenin filmlerinden sahnelerle kurguladığı sergi, Parajanov’un hayal dünyasını bir bütün olarak sunarken, Parajanov’a tutkuyla bağlı usta sanatçı Sarkis de yönetmene dair özel bir yerleştirme ile sergide yer alıyor.

 

Geleneksel zaman fikrine yeni perspektifler sunan “Zaman Değişmeli” sergisi ise, izleyiciyi, zamanı hızla akıp giden vaktin bir ölçütü olarak değil, bireylerin kendilerini anlamalarının bir yolu olarak değerlendirmeye çağırıyor. Serginin küratörlüğünü ünlü küratör ve yazar Alistair Hicks üstleniyor. Çin, Türkiye ve Hindistan’dan sanatçıların çizim, video, fotoğraf, yerleştirme ve yeni medya çalışmaları ile zaman kavramına dair bir düşünce alanı yarattığı sergi, Bülent Erkmen, Nilbar Güreş ve Raqs Media Collective’in eserlerini izleyiciyle buluşturuyor. Bu sanatçıların, sadece dış dünyayı değil, kendimizle olan ilişkimizi de anlamamıza yardımcı olabilecek, zamana odaklanan işler ürettiklerini hatırlatan küratör Hicks, üçünün de, sınırlı zaman algısının prangalarından kurtulmak için hayata dair alternatif yollar önerdiklerini belirtiyor.

“Parajanov, Sarkis ile ve “Zaman Değişmeli” sergileri, 17 Mart 2019’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10:00 – 19:00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 12:00 – 18:00 saatleri arasında gezilebilir. Müzede Cuma günleri hem uzun hem de ücretsiz! “Uzun Cuma”larda müze 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. “Genç Çarşamba” günlerindeyse tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.