“Art in Resonance” – Karaköy Mono

THE PENINSULA HOTELS KÜRESEL SANAT PROGRAMINI DUYURDU

“Art in Resonance” adıyla düzenlenen deneysel sergi konseptinde algıları yükselten ve duyulara hitap eden yeni eserler sunuluyor

Hong Kong’un Önde Gelen Oteli Kültürel Ayak İzini Genişletiyor

Çağdaş sanat, süresi birkaç yıla yayılacak “Art in Resonance” küresel kampanyasıyla 26 Mart 2019 tarihinden itibaren The Peninsula otellerinde öne çıkarılacak. Art Basel Hong Kong’un (29-31 Mart 2019) resmi konaklama sponsoru olan The Peninsula Hotels, sanat kariyerini yarılamış çağdaş sanatçıların yeni siparişler üzerine yarattığı üç boyutlu enstalasyonlarından oluşan sergilerle bir yandan konuklarına ilham veren yeni sanatsal deneyimler yaşatmayı, öte yandan, doğduğu kent olan Hong-Kong’un kültürel zenginliğine ışık tutmayı hedefliyor.

The Peninsula Hotels’in işletmecisi ve sahibi olan The Hongkong ve Shanghai Hotels Limited’in CEO’su Peter Borer, “90 yıllık mirasa sahip küresel bir lüks otel markası olarak, sanatın kapsayıcı ve evrensel diliyle sınırları aşmasının insanlık açısından önemli bir yeri olduğunun bilincindeyiz” diye konuştu. Grubun innovasyon felsefesini sürdüren The Peninsula Hotels, kullandıkları araçlarla sınırları şiirsellikle zorlayan, eserleriyle ziyaretçileri büyüleyip ilham verecek duyuları uyandıran sanatçıları bulmak amacıyla Isolde Brielmaier ve Bettina Prentice gibi seçkin küratörlerle işbirliği yaptı.

Peter Borer sözlerine şöyle devam etti: “Sanatçıya sadece bir sergi alanı/platformu sunmak değil, aynı zamanda üreten sanatçıları desteklemek için orijinal eserler sipariş etmek ve her otelimizin var olduğu toplumda sağlıklı bir kültürel eko-sistem oluşturmak istiyoruz.” “Bu amaçla, ‘Art in Resonance’ konsepti etrafında oluşturulacak yoğun programlarda sanatçılarla sohbetler, stüdyo ziyaretleri, ünlü sanatçı, yaratıcı ve düşünürler ile panel oturumları düzenleyeceğiz.”

Janet Echelman, Iván Navarro, Timothy Paul Myers ve Çinli mimarlık kolektifi MINAX’ın eserleri ziyaretçilerle buluşacak. New York merkezli Bettina Prentice şu açıklamada bulundu: “Isolde ve ben, sanat eseri ile bire bir deneyim açısından ziyaretçinin fiziksel ve duygusal olarak sanatın gerçekleştiği yerde bulunmasını gerektiren eserleri bulma konusunda The Peninsula Hotels’e destek verdik. Başından itibaren, farklı nesilleri ve kültürleri kapsayan, yenilikçi ve bütünleşik bir program yaratmak için The Peninsula Hotels’in desteğini aldık.”

Hong Kong’da 23 Haziran’a kadar görülebilecek sergiden seçilecek bazı eserler, 2019 sonbaharında The Peninsula Paris’e seyahat edecek ve yerel sanatçılara sipariş edilen yeni enstalasyonlar ile birlikte sergilenecek. Bu ilkbahar ve sonbahar döngüsü her yıl tekrarlanacak ve program, The Peninsula Hotels’in mevcut on tesisi ile yatırımı devam eden Londra, İstanbul ve Yangon otelleri seyahat etmeye ve gelişmeye devam edecek.

Çağdaş Sanata Destek

The Peninsula Hotels, kurulduğundan bu yana bulunduğu destinasyonların zengin ve canlı kültürel yanlarını öne çıkarmayı amaçlıyor; yeni çıkış yapan sanatçıları desteklemek ve bir yandan da konuklara kültürü temsil eden eserler sunmak için tasarlanan “Misafir Sanatçı” programı kapsamında yerel sanatçıları konuk ediyor. “Art in Resonance” projesi de bu programı referans alıyor ve The Peninsula Hotels’in sanatsal sürece salt mekan sağlayıcı olarak değil, aynı zamanda kültürün yaratılmasına ve gelişmesine katkıda bulunan bir kurum olarak katılma kararlılığını yansıtıyor.

Lüks otel grubunun sanat tutkusundan söz eden Peter Borer, sözlerini şöyle tamamladı: “Öyle umuyoruz ki, bu uzun soluklu program konuklarımızın ve yerel halkın ilgisini çekecek, yüzlerini gülümsetecek etkileşimler yaratacak. Bu sanat eserlerinin coşkusunu The Peninsula Hotels’in konuklarıyla paylaşmayı dört gözle bekliyorum.”

###

The Hongkong and Shanghai Hotels, Limited (HSH) hakkında

1866 yılında kurulan ve Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda (00045) işlem gören HSH, Asya, ABD ve Avrupa’nın önemli destinasyonlarında prestijli otel, ticari ve konut projelerinin mülkiyeti, geliştirilmesi ve yönetimi, ayrıca turizm ve eğlence, kulüp yönetimi ve diğer hizmetlerle faaliyette bulunan bir Grubun holding şirketidir. The Peninsula Hotels portföyünde halen The Peninsula Hong Kong, The Peninsula Shanghai, The Peninsula Beijing, The Peninsula Tokyo, The Peninsula New York, The Peninsula Chicago, The Peninsula Beverly Hills, The Peninsula Paris, The Peninsula Bangkok ve The Peninsula Manila yer almaktadır. Yatırım aşamasındaki projeler arasında The Peninsula London, The Peninsula Istanbul ve The Peninsula Yangon bulunmaktadır. Grubun tesis portföyünde Hong Kong’da The Repulse Bay Complex, The Peak Tower ve St. John’s Building; Ho Chi Minh City, Vietnam’da The Landmark ve Paris, Fransa’da 21 avenue Kléber yer almaktadır. Grubun kulüp ve hizmet portföyünde ise Hong Kong’daki The Peak Tram; Bangkok, Tayland’da Thai Country Club; Carmel, California’da Quail Lodge & Golf Club; ayrıca yine Hong Kong’da Peninsula Kulüpleri ve Danışmanlık Hizmetleri, Peninsula Merchandising ve Tai Pan Laundry sayılabilir.

Art Basel hakkında

Basel’deki sanat galerileri tarafından 1970 yılında kurulan Art Basel, bugün Basel, Miami Beach ve Hong Kong’da dünyanın önde gelen modern ve çağdaş sanat sergilerini düzenliyor. Ev sahibi şehrin ve bölgenin tanımladığı her sergi, katılımcı galerilere, sunulan sanat eserlerine ve her edisyonda yerel kurumlarla işbirliği içinde üretilen paralel programlarının içeriğine yansıyan benzersiz bir etkinlik oluyor. Art Basel’in etkileşimi, özel kültürel programlar için şehirlerle birlikte çalışan Art Basel Cities gibi yeni girişimlerle sanat fuarlarının ötesine yayılıyor. Daha fazla bilgi için: artbasel.com.