“EN İYİ KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ” – Karaköy Mono

GİZEM ERMAN SOYSALDI NÜRNBERG FİLM FESTİVALİ JÜRİSİNİ BÜYÜLEDİ

İçerdekiler, 24. Nürnberg Türk-Alman Film Festivali’nden ödülle döndü. Filmin başrol oyuncularından Gizem Erman Soysaldı başarılı performansı ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu.

Geçtiğimiz sene 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi olan Gizem Erman Soysaldı, büyük beğeni toplayan performansı ile 24. Nürnberg Türk-Alman Film Festivali’de En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Ödülün takdiminden önce uzun metraj seçici kurulu gerekçeli kararı şöyle dile getirdi: “Gizem Erman Soysaldı’da bizi büyüleyen şeyin ne olduğunu anlayabilmek için, başardığı işin zorluğunu hatırlamamız lazım: başka bir dönemde yaşamış olan ve eniştesinin hayal kırıklığına, ardından da zorlamalarına, bugünün bir genç kadını gibi tepki vermemesi gereken bir kadını canlandırmak. Gizem Erman Soysaldı, hiç sesini yükseltmeden ve abartmadan, zengin nüanslar içeren oyunculuğuyla bu zor görevin üstesinden gelmeyi başarıyor. Bu rolünde kimi zaman masumdu, naifdi, endişeliydi, zaman zaman korktu, kederle karışık bir öfke duydu, karşısındaki insanı derinden hissedip ona acıdı ve duyarlılığı ve onuruyla yüreklerimizi fethetti.”

Filmdeki başarılı performansı ile festival süresince izleyiciden de tam not alan Gizem Erman Soysaldı, duygularını şöyle dile getirdi: “Bir parçası olmaktan onur ve mutluluk duyduğum İçerdekiler ile katıldığım ilk uluslararası festivalde ödül aldığım için çok mutluyum. Yiğit (Özşener) sahnede gerekçeli kararı okurken kalbim yerinden çıkacak gibiydi” dedi.

Usta yazar ve şair Melih Cevdet Anday’ın aynı adlı eserinden beyaz perdeye uyarlanan, başrollerini Caner Cindoruk, Settar Tanrıöğen ve Gizem Erman Soysaldı’nın paylaştığı, yönetmenliğini ve senaristliğini Hüseyin Karabey’in üstlendiği İçerdekiler’in festival yolculuğu, Nisan ayında 38. Uluslararası İstanbul Film Festivali ve 30. Ankara Uluslararası Film Festivali ile devam edecek.