“NEBULA” – Karaköy Mono

ANADOLU İNSANININ TOPRAKTAN GELEN BİLGELİĞİNİ İNSANLIĞA ANLATAN, FESTİVALLERİN GÖZDESİ “NEBULA”!

Toprağından öğrenen, kendisini ve coğrafyasını tanıyarak bilgeleşen Anadolu insanını, insanlığa anlatan Tarık Aktaş’ın ilk uzun metraj filmi “Nebula”; 38. İstanbul Film Festivali’nin ardından vizyona girecek. Katıldığı festivallerin gözdesi olarak adından çokça söz ettiren “Nebula” seyirciyi, hayatın sunduğu ve çoğunlukla insanlar tarafından fark edilemeyen nimetlerle yüzleştiriyor.

Çekimleri orman, deniz, göl, dere yatağı gibi görsel yönden son derece etkileyici doğal alanlarda gerçekleştirilen “Nebula”da Hay karakteri, kendisi ve köyün etrafında gerçekleşen olaylar arasında bir ilişki olduğunu gözlemlemeye başlar. Böylece adım adım madde ile canlının uyumuna, ruhun doğadaki yerine tanık olduğu kaçınılmaz bir yolculuğa çıkar.

Yönetmen Tarık Aktaş’ın, Locarno Film Festivali 2018’de Türkiye’den ilk kez ‘En İyi Yeni Yönetmen’ ödülüne layık görüldüğü ve katıldığı festivallerde izleyicisinden yoğun ilgi gören filmi “Nebula”, Türkiye’de izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Sibirya’da gerçekleşen Ateş Ruhu Festivali 2019’da ‘En İyi Uluslararası İlk Film’ kategorisinde yarışan film, ikinci büyük ödül olan ‘Silver Taiga’ya layık görülmüştü. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Yapım Desteği fonunu alan film; İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Köprüde Buluşmalar etkinliğinde 250 film arasında ilk 8’e girerek büyük ödül olan Film Geliştirme Ödülü’ne de hak kazanmıştı. “Nebula”, AFI Fest (Los Angeles), Selanik Film Festivali, Hong Kong Uluslararası Film Festivali ve Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nin özel seçkisinde yer almıştı.

“Nebula”da Barış Mert Bilgi, Ali Yavuz Ilman, Ömer Bora, Serkan Aydın, Dilara Topuklular, Hasan Türker, Serkan Özsalgıncı, Mümin Süren gibi isimler yer alıyor. Güneş Şekeroğlu’nun yapımcı, Barış Yıldırım’ın uygulayıcı yapımcı olduğu Hay Film yapımı “Nebula”nın görüntü yönetmenliğini Necmettin Akdeniz, kurgusunu ise Osman Bayraktaroğlu üstleniyor. Barkın Engin’ın ses tasarımını, Hayvanlar Alemi’nin müziklerini yaptığı filmde, özel efektler Oğuz Kocaoğlu, görsel efektler ise Genius Park imzası taşıyor.

Dağıtımcılığını Kurmaca Film’in yaptığı “Nebula”, 26 Nisan 2019 Cuma günü sinemalarda!