“Andrzej Wajda” – Karaköy Mono

AKBANK SANAT, POLONYA SİNEMASI’NDAN ÖNEMLİ BİR USTAYI AĞIRLIYOR

Akbank Sanat Nisan ayında, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla Polonya sinemasının en büyük ustalarından Andrzej Wajda’yı (1926-2016) altı başyapıtıyla ağırlıyor. 2000 yılında, dünya sinemasında yaptığı katkı için Oscar Onur Ödülü kazanan Wajda, Cannes Festivali Altın Palmiye, Berlin Festivali Altın Ayı ve Felix ve César Yaşamboyu Başarı Ödülleri’ne sahip. Etkinlikte; yönetmenin Masum Büyücüler, Küller ve Elmaslar, Kanal, Mermer Adam, Demir Adam ve Vaatler Ülkesi filmleri izlenebilecek. 

Filmler Lehçe orijinal ve Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.

Biletler Biletix’ten ve Akbank Sanat Danışma’dan temin edilebilir.

Bilet fiyatı: 5 TL

PROGRAM

4 Nisan 2019, Perşembe

Saat: 19.00

Masum Büyücüler/ Niewinni czarodzieje 

Yönetmen: Andrzej Wajda

Oyuncular: Tadeusz Łomnicki, Krystyna Stypułkowska, Kalina Jędrusik

Yapım ve Format: Polonya,1960, 83’, Blu-ray

Film efsanesi Krzysztof Komeda’nın fantastik bir müzikal portresi. Film, zamanın popüler felsefe hareketi varoluşçuluğu temel alarak 1950’ler gençliğinin tipik davranışlarını gösteriyor.

Genç bir doktor ve genç bir kız bir barda tanışırlar. Her ikisi de birbirine küçümseyici ve ilgisizmiş gibi davranır. Böylece gerçek duygularını sergileme şansını kaybederler.  Her ikisi de romantik bir aşkın özlemini duysalar da, dış görünüşe dayalı bir oyun oynarlar.

5 Nisan 2019, Cuma

Saat: 19.00

Küller ve Elmaslar/ Popiół i diament

Yönetmen: Andrzej Wajda

Oyuncular: Zbigniew Cybulski, Ewa Krzyżewska,Wacław Zastrzeżyński

Yapım ve Format: Polonya, 1958, 97’, Blu-ray

1959 Venedik Film Festivali’nde bir ödül kazanan film, dünyada en çok tanınan Polonya filmi olarak kabul edilmektedir. Uluslararası sinemanın bir başyapıtı, “Polonya Film Okulu”nun zirvesidir.

Jerzy Andrzejowski’nin tartışma yaratan romanından uyarlanmış olan film, vicdanı el vermediği halde bir emre uyması için kendisine baskı yapılan genç bir Direniş Ordusu (AK) askerinin trajedisi aracılığıyla, 1945 yılının politik ve ahlaki fikir ayrılıklarının bir sunumu.

17 Nisan 2019, Çarşamba

Saat: 19.00

Kanal/ Kanał 

Yönetmen: Andrzej Wajda

Oyuncular: Teresa Iżewska, Tadeusz Janczar, Wieńczysław Gliński 

Yapım ve Format: Polonya, 1957, 91’, Blu-ray

“Polonya Film Okulu”nun ilk filmi. Uluslararası festivallerde en çok beğeni toplamış Polonya filmlerinden biri.

Şehir merkezindeki arkadaşlarına yardım etmek için pis kokan kanalizasyon kanallarından geçmek zorunda olan Varşova Ayaklanması özgürlük savaşçılarından bir grubun, eşi görülmemiş çilesi ve trajik kahramanlıkları.

Romantik felsefeyi insanın kahramanlığının kökleriyle kaynaştıran, metaforik görüntülerle dolu dokunaklı bir film. 

18 Nisan 2019, Perşembe

Saat: 19.00

Mermer Adam/ Człowiek z marmuru 

Yönetmen: Andrzej Wajda

Oyuncular: Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Janda, Tadeusz Łomnicki 

Yapım ve Format: Polonya, 1976, 153’, Blu-ray

1976 senesi. Bir televizyon binasının koridorunda, mezuniyeti yaklaşmış bir film yapımcısı olan Agnieszka, parlak kariyeri aniden ve beklenmedik bir şekilde 1952’de sona eren duvar ustası ve işçi lideri Mateusz Birkut hakkında bir film yapmak için “önemli” bir editörü ikna etmeye çalışmaktadır. Bazı uzlaşmalar sonucunda gerekli ekipmanı elde eder. Birkut’un başarısının ve çöküşünün sebeplerini bulmayı amaç edinen araştırması başlar. Birkut’un dramatik hayatının hikayesini öğrenirken, 1950’lerin acı bir gerçeğini ortaya çıkarır. 

19 Nisan 2019, Cuma

Saat: 19.00

Demir Adam/ Człowiek z żelaza 

Yönetmen: Andrzej Wajda

Oyuncular: Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Janda, Marian Opania

Yapım ve Format: Polonya, 1981, 147’, Blu-ray

Wajda’nın 1976 yapımı “Mermer Adam” filminin devamı olan film, 1981 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü kazanmıştı. Yıl 1980. Gdansk Tersanesi’ndeki işçiler grevdedir. Mateusz Birkut’un oğlu Maciek Tomczyk tersane işçilerindendir ve grev komitesinin eylemcilerindendir. Bir radyo muhabiri olan Winkel’e, Tomczyk ve grev komitesini gözden düşürecek bir rapor hazırlaması yönünde bir görev verilir.

20 Nisan 2019, Cumartesi

Saat: 15.00

Vaatler Ülkesi/ Ziemia Obiecana 

Yönetmen: Andrzej Wajda

Oyuncular: Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn 

Yapım ve Format: Polonya, 1974, 179’, Blu-ray

19. yy. sonu. Polonya tekstil endüstrisinin beşiği Lodz’da üç arkadaş; Polonyalı Karol Borowiecki, Alman Max Baum ve bir Yahudi olan Moritz Welt bir tekstil fabrikası kurmak ister. Acımasız pamuk kodamanları tarafından uygulanan çeşitli hilelere başvururlar. Ama yeni fabrikaları bir yangında kül olunca yolları ayrılır. Karol nişanlısından ayrılıp ülkenin en büyük fabrikatörü Mueller’in kızıyla evlenir ve Lodz’un en büyük kapitaline sahip olur. Vaatler Ülkesi, 1975 yılında, Chicago, Gdynia ve Moskova Film Festivalleri’nde Büyük Ödül’ü kazandı.