“DE DENTRO” – Karaköy Mono

İspanyol sanatçı Alfonso Ruiz Felipe’nin ‘De Dentro/İçerden’ adlı sergisi Trump Art Gallery’de 

Türkiye’de başarılı çalışmalara imza atan İspanyol sanatçı Alfonso Ruiz Felipe, ‘De Dentro/İçerden’ isimli seramik sergisiyle Trump Art Gallery’de sanatseverlerle buluşacak

Hayatın dalgalarını ve gelgitlerini yansıttığı eserlerini “İçerden” gelen bir duyguyla şekillendirdiğini belirten Alfonso Duiz Felipe’nin sergisi 1-31 Mayıs tarihleri arasında gezilebilir 

Trump Alışveriş Merkezi’nin sergi alanı Trump Art Gallery, Türkiye’de başarılı çalışmalara imza atan İspanyol sanatçı Alfonso Ruiz Felipe’nin sergisine ikinci kez ev sahipliği yapıyor.  

Ateşin, suyun, havanın, rengin ve hayatın dalgalarını, küçük-büyük gelgitlerini eserlerine yansıtan Alfonso Ruiz Felipe, yarattığı tanımsız formlu seramiklerinin bazılarını ahşapla buluşturuyor, bazılarını da ışık ve gölge oyunlarıyla süslüyor. Sanatçının Osmanlı kültüründen ve Kur’an-ı Kerim’den esinlenerek oluşturduğu, üzerinde dua ayetlerinin yer aldığı eserleri de sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Anın duygusunu yakalıyor… 

Eserlerinde elle şekillendirilmiş amorf formlar tercih eden sanatçı, yarattığı tanımsız formlarla anın duygusunu yakalıyor ve bunu sırlama tekniğiyle birleştiriyor. Eserlerini ‘İÇERDEN’ gelen bir duyguyla; çoğu zaman tesadüfi, çamurun ve sırrın kendinden bağımsız kararıyla şekillendiriyor. 

Küratörlüğünü Kenan Bahar Derre’nin yaptığı, yaklaşık 45 farklı eserin yer aldığı De Dentro/İçerden’ adlı sergi, 1-31 Mayıs tarihleri arasında Trump Alışveriş Merkezi B3 katında bulunan Trump Art Gallery’de ziyaret edilebilir.

Alfonso Ruiz Felipe Hakkında: 1969’da İspanya’da doğdu. Suriye, Lübnan, Beyrut ve Mısır’ın ardından Türkiye’ye gelen Alfonso Ruiz Felipe, 2006 yılında arkadaşları aracılığıyla Caferağa Medresesi’nde seramik ile tanıştı. Hızlı bir biçimde seramik alanında kendini geliştiren sanatçı, 2013 yılında Taksim Atatürk Kitaplığı sergi salonunda ikinci sergisini açtı. Türkiye ve İspanya’da pek çok karma sergiye katıldı. Çalışmaları Madrid Reina Sofía Modern Sanatlar Müzesi butiğinde hala satılmaktadır. 14 yıldır Türkiye’de yaşayan ve Türkiye’de pek çok başarılı işlere imza atan Alfonso Ruiz Felipe,  seramik çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.