“Sanatçı ve yazar Judith Raum” – Karaköy Mono

“İplikten Çözülenler” sergisine özel etkinlik

Sanatçı ve yazar Judith Raum, Bauhaus Alanı’nı anlatıyor

İstanbul Modern, Almanya’nın köklü sanat kurumu Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nün (ifa) işbirliği ve Goethe-Institut İstanbul’un katkılarıyla gerçekleştirdiği “İplikten Çözülenler” sergisinde yer alan sanatçılardan Judith Raum’u 30 Mayıs Perşembe günü özel bir etkinlikle konuk ediyor

20. yüzyılda mimari, tasarım, sanat alanlarında yeni akımlar yaratmış Bauhaus Okulu’nun özellikle tekstil atölyelerini anlatan büyük bir yerleştirmesini izleyiciyle buluşturan “İplikten Çözülenler” sergisi, özel bir etkinlik ve sanatçıya ev sahipliği yapıyor.

Berlin’de yaşayan sanatçı Judith Raum, “İplikten Çözülenler” sergisi kapsamındaki Bauhaus Alanı yerleştirmesine özel olarak üretilen Gunta Stölz tasarımı perde kumaşının tanıtımı için İstanbul Modern’de sanatseverlerle buluşuyor.

Raum, Bauhaus dokuma atölyesinin 1927–1931 yılları arasında yöneticiliğini yapan sanatçı ve dokumacı Gunta Stölzl tarafından tasarlanan perde kumaşının tanıtımını yapacak. Sanatçı ayrıca yapıtın tasarlandığı dönemin estetik bağlamı ve kurumsal politikalarıyla birlikte her iki alandaki çatışmalardan bahsedecek ve geçtiğimiz üç yıl boyunca birçok uluslararası arşive uzanan, Bauhaus dokuma atölyesi konulu sanat araştırmasına dair bilgiler verecek.

Stölzl’ün çalışmalarının ilk dönemlerinin bir ifadesi olan ve yatay şeritleri ön plana çıkaran kumaş ifa’nın desteğiyle yeniden üretildi. Yeniden dokuma uygulaması Leipzig’de Katharina Jebsen tarafından gerçekleştirildi.

Konuşmanın ardından, Raum’un son dönemde hazırladığı ve Otti Berger ile Lilly Reich’ın Bauhaus dokuma atölyesine katkılarına ve Reich’ın nasyonal sosyalistlerin iktidara gelişi sonrasında sürdürdüğü sergi tasarım çalışmalarına odaklanan iki video çalışmasının gösterimi gerçekleştirilecek.

Judith Raum kimdir?

Berlin’de yaşayan sanatçı ve yazar Judith Raum, Frankfurt am Main ve New York’ta görsel sanatlar, felsefe, sanat tarihi ve psikanaliz eğitimi aldı. Geçtiğimiz on yıl boyunca Berlin’deki Güzel Sanatlar Üniversitesi başta olmak üzere Avrupa’daki çeşitli sanat kurumlarında eğitim veren Raum, 2015’te Villa Romana Ödülü ile Floransa’da bulundu. Resim, nesne, seminer performansı ve yerleştirmelerinde, toplumsal ve ekonomik araştırmalar ile sanatsal arzu ve soyutlamaya dair sorular arasındaki gerilimleri keşfe çıkan sanatçı, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Alman ekonomik kolonyalizmini konu alan çalışmalarını son dönemde Haus der Kulturen der Welt, Berlin; Salt İstanbul ve Heidelberger Kunstverein gibi kurumlarda sergiledi.

Etkinlik Programı

30 Mayıs 2019 Perşembe

Saat: 17.30
Gunta Stölzl tasarımı perde kumaşının tanıtımı

Yer: “İplikten Çözülenler” Sergisi Kat -1

Saat: 18.00

Bauhaus kumaşları: Ön ve arka yüzler

Yer: İstanbul Modern Sinema