“Amadeus tiyatro sahnesinde!” – Karaköy Mono

Dünya müzik tarihinin mihenk taşlarından Wolfgang Amadues Mozart ile Antonio Salieri’nin muhteşem hikayesi Peter Shaffer imzasıyla sahnede. 

Türkiye tiyatrosunun usta ismi Işıl Kasapoğlu rejisiyle Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertaiment iş birliği ile tiyatroseverlerle buluşacak Mozart eşsiz anlatımı sayesinde seyircileri büyüleyecek. 

Başrollerini Selçuk Yöntem (Antonio Salieri), Okan Bayülgen (Wolfgang Amadeus Mozart) ve Özlem Öçalmaz’ın (Costanze) paylaştığı, güçlü oyuncu kadrosu, 12 kişilik koro ve 10 kişilik canlı orkestradan oluşan 35 kişilik dev ekibiyle sezonun en çok ses getirecek prodüksiyonlarından birisi olan Amadeus, 11 Ocak’ta Uniq Hall’da prömiyer yapıyor.

Dünya müzik tarihine damga vuran deha Mozart, gündelik yaşamında sıradışı bir karakter olarak hayattan hayli uzak bir yaşam tarzı sürdürmektedir. Yeteneğini göstermek için kendine enteresan bir yol seçen sanatçı kendisinden beklenmedik davranışlarda bulunmayı alışkanlık haline getirmiştir. Yaşamı ile müziği zıt kutuplarda ilerleyen Mozart, yeteneğini sergilemek için gerçeğin çok ötesinde adlandırılabilecek hareketlerde bulunur. Adeta bir ‘kaybeden’ profili çizen Mozart, bu sağlıksız hayat tarzı yüzünden Salieri’yi endişelendirmektedir. Mozart’a göre çok daha disiplinli ve müzik konusunda hırslı olan Salieri, müziğin tanrısı kadar başarılı olamamaktadır. Bu düşünceler zamanla farklı bir ilişki kurmalarına neden olur… Müzik konusunda yüce bir yeteneğe sahip olan Mozart ile Salieri’nin ilişkisine odaklı bir başyapıt. Sanat ile sanatçının kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanan ve usta müzisyenin yaşamını, Salieri üzerinden anlatan bir klasik.

Milos Forman tarafından 1984 yılında beyazperdeye aktarılan Amadeus sinema tarihinin en önemli yapımları arasında yer alırken ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Uyarlama’nın da aralarında bulunduğu sekiz Oscar ödülüne layık görülmüştü. 

Hazırlayan: Burak Soyer