Cam Mikrobiyolojisi COVID-19 Heykeli – Karaköy Mono

Cam Sanatçısı Luke Jerram, dünyanın dört bir yanındaki insanları heyecanlandıran ve onlara ilham veren bir dizi olağanüstü sanat projesi yarattı. Luke Jerram’ın pratiği heykel, enstalasyon, canlı sanat projelerinin oluşturulması üzerine. Halen ‘’University of the West of England’’ üniversitesi Sağlık ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Cam Mikrobiyolojisi Hakkında

Cam Mikrobiyolojisi hastalıkların global etkilerini düşünmek için yapılan 2004 yılından beri sanatçı Luke Jerram tarafından geliştirilmiş cam işinin bir uzantısıdır; sanat eserleri medya aracılığıyla alınan yapay renklendirilmiş görüntülerle virüslerin alternatif temsilleri olarak oluşturulur. Görüntülerden rengi çıkararak camda mücevher benzeri güzel heykeller oluşturulur. Böylece sanat eserlerinin güzelliğiyle temsil etikleri arasında karmaşık bir gerilim oluşur.

Salgına karşı yürütülen küresel tıbbi ve sanatsal uğraşa ithafen Luke Jerram, coronavirüs (COVID-19) cam heykeli yaptı. Yaklaşık 23 cm çapında, virüsün tahmini 2 milyon katı büyüklüğünde. 

Salgından sekiz hafta önce, Amerika’daki bir üniversite tarafından şimdiki ve gelecekteki araştırmalarını, sağlıkta öğrenmeyi ve küresel zorlukları çözmeye odaklanmayı yansıtması için görevlendirildi.

 “Bu eser, dünyanın her yanında birlikte salgının yavaşlaması için çalışan sağlıkçılara ve bilim insanlarına ithafen yapılmıştır. Virüsün yayılmasını yavaşlatmak için küresel bir çalışma halinde olmamız ölüm kalım meselesi ki sağlık çalışanlarımız salgın ile ilgilenebilsin,” diyor Luke.

“Virüs formunun halka iletilmesine yardımcı olan sanat eseri, medya aracılığıyla alınan yapay renkli görüntülere alternatif bir temsil olarak yaratıldı. Aslında, virüslerin ışığın dalga boyundan daha küçük oldukları için rengi yoktur.” 

Bilimsel cam üfleme işlemiyle yapılan koronavirüs modeli, virüsün en son bilimsel anlayışına ve diyagramlarına dayanmaktadır.

Bu cam modelden gelen tüm paralar, gelişmekte olan ülkelere korona virüsü salgını ile baş etmelerine yardımcı olacak Médecins Sans Frontières’e (MSF) gidiyor.

Hazırlayan: Mert Acır

Kaynak: https://www.lukejerram.com/glass/