Kahire’nin büyük bir heyecanla beklediği 1 milyar dolarlık Büyük Mısır Müzesi’nin açılışı, koronavirüs nedeniyle tekrar ertelendi – Karaköy Mono

Başlangıçta 2011 yılında açılması planlanan Mısır antikaları için devasa yeni kompleks 2021 yılına kadar ertelenecek

Kahire’deki Büyük Mısır Müzesi’nin uzun zamandır beklenen açılışı, Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah El-Sisi tarafından koronavirüs krizi nedeniyle 2021 yılına kadar erteleneceği açıklandı. Başlangıçta 2011 yılında tamamlanması planlanan yeni kurumun açılış tarihi defalarca geri itildi, ancak bu yılın başlarında yetkililer 1 milyar dolarlık müze kompleksinin 2020’nin sonlarında başlayacağını söyledi.

“Başkan, 2020 yılı boyunca gerçekleştirilecek tüm inşaat faaliyetlerinin ve büyük ulusal projelerin açılışlarının ertelenmesini 2021 yılına kadar uzattı; hem Büyük Mısır Müzesi hem de Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi’ni ( NMEC),”diyor müzenin Facebook sayfasında yayınlanan bir açıklama. NMEC, 2004’ten beri Kahire’nin el-Fustat bölgesinde yapım aşamasındaydı.

Bu ayın başlarında görev yapan yetkililere göre Büyük Mısır Müzesi’nde inşaat çalışmaları devam ediyor: “Büyük merdivenin üzerine 42 ağır eserin kaldırılması ve yerleştirilmesi… büyük merdivenin üzerine yerleştirilen en önemli parçalar arasında Kral II. Ramses, Ptah ve Sekhmet ile; Kral III. Amenhotep, Kraliçe Hatshepsut, III. Senwosret heykelleri; [ve] tanrılar Ptah ve Hathor, var.”

İlk olarak 1992’de ilan edilen Giza Piramitleri yakınındaki devasa Heneghan Peng tasarımlı müze, tarih öncesinden Greko-Roma dönemine kadar yaklaşık 100.000 Mısır eserine ev sahipliği yapacak.

En merak edilen Tutankhamun koleksiyonu olacak, çocuk-firavun mezarından 5.400 nesne ilk kez birlikte görüntülenecek. 480.000 metrekarelik alan (Vatikan’dan daha büyük) ayrıca yılda yaklaşık beş milyon ziyaretçiye mağaza, restoran, konferans merkezi ve sinemaya ev sahipliği yapacak.

Kral Tutankhamun’un tabutu yeni Büyük Mısır Müzesi’nde 2019 yılında ilk kez restorasyona girmişti.

Ünlü Antik Mısır eseri, müze açılışı öncesinde hassas koruma çalışmaları için Luksor mezarından Kahire’ye transfer edildi.

Dünyanın en ünlü antik eserlerinden biri şu anda Mısır’daki ilk restorasyonundan geçiyor. M.Ö. 1332-23 yılları arasında Eski Mısır’ı yöneten genç firavun olan Kral Tutankhamun’un altın tabutu, Luksor’daki mezarından 12 Temmuz’da Kahire’deki açılışı 2021 yılına ertelenen Büyük Mısır Müzesi’ne (GEM) aktarıldı. 1922’de İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından keşfedildiğinden beri ilk kez taşındı.

İki metre uzunluğundaki tabut, ülkenin güneyindeki Krallar Vadisi’nden Giza Piramitlerine yakın olan GEM’e Turizm ve Eski Eserler Polisi ile sıkı güvenlik altında 650 km yolculukla taşındı, Mısır Eski Eserler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre.

Tabutu hareket ettirme kararı, mezarın içindeki ön incelemelerden sonra, yaldızlı alçı katmanlarında, özellikle kapak ve tabanda çatlaklar geliştirdiğini ortaya koydu. Hareket eden ekip, parçanın zayıf yapısını korumak için titreşim önleyici üniteler kullandı ve etrafındaki boşluğu, nemi emen asitsiz malzemelerle doldurdu. Müzeye geldikten sonra tabut yedi gün boyunca ayrı bir odada izole edildi ve sonra fumigasyona tabi tutuldu. Müzenin son teknoloji koruma merkezinde yürütülen restorasyon çalışmaları, sıva ve yaldızda invazif olmayan onarımları içerecek ve en az sekiz ay sürmesi bekleniyor.

Hazırlayan: Mert Acır