Deniz Tuzcuoğlu’ndan 20. yıl kutlaması  – Karaköy Mono

Dört x Dört’ün solisti ve yakın zamanda Kurtalan Ekspresi’n de mikrofonunu devralan Deniz Tuzcuoğlu, müzikal kariyerindeki 20. yılını yeni teklisiyle kutluyor. 

Dört x Dört grubundan tanıdığımız Deniz Tuzcuoğlu, müzikal kariyerine 2000 yılında Pendeza adlı reggae-ska grubuyla İstanbul’da çeşitli barlarda çalarak başladı. 2006 yılında tanıştığı Göktuğ Şenkal ile Dört x Dört grubunu kuran ve ‘Hayır’ adlı albümüyle alternatif müzik piyasasında hatırı sayılır bir kitleye ulaşan topluluk, 2010 yılında ‘Aşk Katili’ ve 2011 yılında ‘Evet’ albümlerini birbiri ardına çıkardı. Nilüfer’in 2011 yılındaki ’12 Düet’ albümünde ‘Kim Arar Seni’ şarkısıyla yer alan Dört x Dört’ün solisti ve geçtiğimiz aylarda Kurtalan Ekspres’in de mikrofonunu devralan Deniz Tuzcuoğlu 2017 yılında ilk solo çalışması ‘Kader İzmir’den Yana’yı yayınladı. İkinci teklisi ‘Kadınım’ şarkısı da ilk single’dan hemen sonra yayınlandı. Deniz Tuzcuoğlu müzikal kariyerinin yirminci yılını ‘İzmir’de Yoksun’ isimle tekliyle kutluyor. 

Tam bir Ege ve İzmir şarkısı olan ‘İzmir’de Yoksun’da gitarlar Alp Tiner’e emanet edilmiş. Ayrıca parçaya cajon ve marakas eklenmiş. Şarkının masteringi Timuçin Aksüer’e ait. Şarkı, özlem yüklü bir havada geçerken İzmir’in kendine has havası, iki dublenin getirdiği ferahlığı, naifliği Deniz Tuzcoğlu’nun deyimiyle bir ‘Ege sound’unu hissettiriyor. Şarkının çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Şarkının çıkış noktası benim “Kader İzmir’den Yana” ve “Kadınım” teklilerimden çok önce süregelen memleket özlemim elbette. Fakat bu sefer farklı olarak sizi İzmir’de yaşadığım yer olan Göztepe den çıkarıp, Karşıyaka, Alsancak gibi noktalarında gezmeye götüren reel mekanların olduğu eski bir aşk hikayesine ortak etmeye çalışıyorum. Burada hikayenin naifliği o denli önemli ki, bu havayı bozmamak için tamamen akustik ve dingin bir Ege sound’u oluşturmaya çalıştık.

Şarkıya fon olarak neden İzmir’i seçtiniz?

Sanırım “İzmir’de Yoksun” derken başka bir mekanda olma ihtimalim yoktu. Bir de klibi pandemi zamanı İzmir’deyken çekmeye karar verince seçenekler kendini oluşturdu bir nevi. Ben kendi evimin çatısını düşünürken çok eski yakın bir arkadaşımın beni bir gece evine yemeğe davet etmesiyle klipte gördüğünüz harika İzmir manzaralı çekim yerimizi de bulmuş olduk.

‘İzmir’de Yoksun’ tam bir Ege şarkısı olmuş. Ülkemizde bu tür şarkıları neden çok sık duyamıyoruz?

Dediğim gibi şarkı çok naif ve içinde çok gerçeklik olan bir parça. Müzikte artık naiflik, yalınlıktan çok boş aşk hikayeleri ya da sevgiliye çemkirme içeren ürünler öne çıktığı ve yine bu gerçeklik ve naifliği yakalamak zor olduğu için bu tarz şarkıları çok duyamıyoruz bence. Bu dönemde böyle bir parça ile yer almak ise ayrı bir tavır kendimce… Tüm bunlar benim yaşadığım şehre ve o şehrin bana verdiklerine yasattıklarına bir saygı aslen.