EZGİ PEKEL VE “ACİZ AZİZ” – Karaköy Mono

Ezgi Pekel… Henüz bu ismi duymayanlarınız için harika bir buluşma olacağına inanıyorum. Sevgili Ezgi ile uzaktan da olsa ilk albümü “Bizim Gibiler”, harika söz ve müziği ile yeni teklisi “Aciz Aziz”i, müzikle buluşmasını, bugünleri konuştuk.

Meypom Müzik Yapım etiketi ile sunulan albüm 8 parçadan oluşuyor. Daha öncesinde MilyonFest Adana, MilyonFest Mersin’de sahne alan sanatçı pandemi nedeniyle konserlere ara verse de sonrasında çokça duyacağımız bir ses. 

Sevgili Ezgi aslında bambaşka bir eğitim ve kurumsal hayattan geliyor. İyi ki hayallerinin peşinden gitmiş ve biz de bu güzel sesle tanışmışız. Keyifli okumalar…1. Ezgi, seninle tanışmak çok güzel. Uzaktan da olsa enerjin harika. Müziğinle yeni tanışanlar ve seni yeni görenler için biraz kendini anlatır mısın?

Çok teşekkürler nazik sözleriniz için. Ben de çok memnun oldum. Kendi şarkılarını yazıp söyleyen “alaylı“ bir müzisyen olarak tanıtabilirim kendimi. Küçük yaşlardan beri hep müzik ile ilgiliydim. Profesyonel olarak ilk adımım 2018 yılında yayınlanan “Uzağımda Olsan Bile“ ve “Saklı Kaldı” teklileriydi. 2020’nin Ocak ayında ilk albümüm “Bizim Gibiler“ yayınlandı. Şimdi de yeni teklim “Aciz Aziz“ ile yoluma devam ediyorum. 

2. Müzik yolculuğun nasıl başladı? Hani küçükken o saç fırçaları alınır ayna karşısında, senin ilk anın nasıl?

Müzisyen bir ailede dünyaya geldiğim için ilk andan itibaren yolculuğum başlamış oldu sanırım. Ben çok net hatırlayamasam da eski VHS kasetleri izlerken görüyorum ki 90’lar Türkçe Pop’un ailemizdeki assolisti benmişim. 

3. “Bizim Gibiler” Ocak ayında yayımlandı. İlk albüm ilk heyecan, ilk klibin de hemen sonrasında “Deliyim”e geldi. Biraz albüm süreci ve paylaşımlarından bahsetmeni istesem…

2019’un yaz aylarında kendi evimde oluşturduğumuz stüdyoda, Aykut Acarlar ve Caner Hız ile birlikte kaydettik 8 şarkılık “Bizim Gibiler“ albümünü. Hâlâ birlikte sahne aldığım arkadaşlarım Mert Ataözü basgitar, M. Erhan Gündoğdu da üflemelilerle albüme katkıda bulundular. Atom Film’den Ozan Sihay ve Tufan Şimşekcan ile birlikte de albümün çıkış şarkısı “Deliyim“i bir metal fabrikasında kliplendirdik. Çok yakında da albümün ikinci klibi “Şimdi Söyle” yayında olacak.

4. Henüz çok yeni parçan müzik severlerle buluştu. “Aciz Aziz” ne harika bir isim! Red Bull Warm Up 2020’de ilk 10’da bu harika şarkın. Biraz klip ve hikâyesinden bahseder misin?

“Aciz Aziz“ benim kendimi deneme şarkımdı aslında. Yarışmaya katılmak istiyordum ancak bir türlü “hadi!” deyip elime kağıdı, kalemi, gitarı alamıyordum. Son başvuru gününe birkaç gün kala bir şeyler yapmak zorundaydım ve kendimi zorladım. Ondan sonra her şey çok hızlı ilerledi. Şarkı yazımı, bestelenmesi, aranjesi, kaydı hepsi 24 saat bitmeden tamamlanmıştı. Tabii yarışmaya katılabilmek için bir de klip çekmek durumundaydık. B Productions’tan Bırazer Seydan yönetmenliğinde, grup arkadaşlarımla beraber samimi bir performans videosu çektik ve süreç böylece tamamlandı. 

5. İçindeki ritimler, enerjisi; parçalar biraz rock, elektronik-pop ve oldukça hareketli. Sen nasıl anlatırsın? Diğer parçalarını ve özellikle sözleri sana ait olan şarkıları ve söz yazarlığını merak ediyorum. Nasıl bir yazma halin var paylaşır mısın?

Hâlâ kağıt-kalem kullananlardanım. Yazmak insanı özgürleştiren bir durum bence. Çoğu zaman içinden gelen kelimeler, cümleler oluyor. Bazen de gördüğün, aklına takılan ya da birinden duyduğun sözler. Tek bir defterim var yazdığım her şeyi onun içinde biriktiririm ve zamanının geldiğini hissettiğimde oradaki cümleleri toparlamaya gitar eşliğinde bir şarkı yaratmaya çalışırım. O yüzden şarkının gidişatı sözleri yazarken değil de şarkıyı bestelerkenki ruh halime bağlı olur.

6. Bu anlamda sana ilham veren, beslendiğin şeyler neler? Müzik dışında vakit geçirdiğin sanat dalları var mı?

Bu konuda farklı farklı yazarlardan kitaplar okumak ve diğer şarkı yazarlarının bestelerini dinlemek bana iyi gelir. Kendimi sürekli geliştirmeliyim ve kendim dışında, dışarıdaki insanların neler ürettiğini takip etmeliyim, gerekirse örnek almalıyım. Ve tabii zaman zaman zihnimi boşaltmalıyım. Bu konuda da uzun yürüyüşler yapmak bana çok iyi gelir.

7. Karantina dönemin nasıl geçti? Ve şimdi öncesinde de günlük hayatın özellikle “bir müzisyen” olarak nasıl geçiyordu? Merak ediyorum.

Karantina dönemi beni çok zorlamadı açıkçası. Normal hayatımda da vaktimin çoğunu evimde geçiririm. Kendimi oyalayacak işler bulmakta zorlanmam ama tabii bu bir evde kalma zorunluluğuna dönüştüğünde biraz etkilendim. Üretim açısından çok kısır bir dönemdi. Bir müzisyenin ya da sanatçının üretim yapabilmesi için dış dünyayla etkileşim halinde olması gerektiğini düşünüyorum.

8. Senin dinlediğin müzik türleri neler, sanatçılar kimler? Daha çok sevdiklerin?

Pop, rock, blues, caz, grunge, klasik müzik, alternatif her tarz müziği dinlerim. Bu konuda kendimi sınırlandırmıyorum. Klasik bir tabir gibi ama gerçekten öyle, kulağıma güzel gelen her şeyi dinliyorum.

9. Hangi müzik aletlerini çalıyorsun? Gitar dışında, öğrenmek istediğin belki? Çalmaktan daha çok zevk aldıkların hangileri?

Gitar, ukulele ve piyano çalabiliyorum. Tabii hiçbiri virtüözlük seviyesinde değil. Kendi bestemi kendime yapabilecek kadar ve bundan memnunum. İlk gitarla başladığım için ve şarkılarımın çoğunu da gitarla bestelediğim için ilk sırada gitar var elbette. Yaylı bir enstrüman çalabilmeyi isterdim. Çello belki.

10. Birlikte çalışmayı hayal ettiğin -düet belki- düşündüğün bir müzisyen var mı?  Türkiye ya da dünyada, düşündüğün bir müzisyen var mı?

Bu konuda bir isim verebilmek çok zor benim için. Hayranı olduğum, işlerinde gerçekten zirvede olan farklı tarzlarda çok fazla müzisyen var. Aralarından birini seçebilmek diğerlerine haksızlık olur gibi geliyor kendi listemde.

11. Sonrasında bugünler de bittiğinde neler yapmayı planlıyorsun? Yeni projelerin neler? Ve neleri özledin en çok?

Elbette konser verebilmek, festivallerde dinleyiciyle buluşabilmek. “Bizim Gibiler“ pandemi sürecinin hemen öncesinde çıktı ve çıktıktan sonra şarkıları hiç canlı çalamadık. Bu sebepten bu sürecin bir an önce en az zararla atlatılmasını ve insanların gerçekten normal olacak bir hayata dönmesini diliyorum.